آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 208378
تاریخ انتشار : 1 خرداد 1396 10:13
تعداد بازدید : 1238

براساس نتایج بررسی مرکز آمار

کاربران شبکه های اجتماعی ایران در3 سال 3 برابر شده اند

نتایج حاصل از طرح آمارگیری دسترسی خانوار و استفاده افراد از فناوری اطلاعات نشان می دهد که فعالیت کاربران اینترنت در شبکه های اجتماعی در سال ۹۵ در مقایسه با ۳سال قبل ۳ برابر شده است.

مهر- نتایج حاصل از آمارگیری دسترسی خانوار ایرانی به فناوری اطلاعات و ارتباطات که توسط مرکز آمار ایران برای سال ۹۵ انجام شد، از سوی گروه نظام پایش مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران به عنوان مرجع اعلام آمارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور منتشر شده است.
در این طرح میزان دسترسی خانوار ایرانی به فناوری اطلاعات و ارتباطات اندازه گیری شده و وضعیت دسترسی تجهیزات و خدمات در خانه برای همه افراد خانوار مورد توجه قرار گرفته است.
این آمارگیری تخصصی، اطلاعاتی در رابطه با میزان دسترسی خانوار ایرانی به اینترنت، رایانه، تلویزیون، خدمات تلویزیون چندمجرایی، رادیو و هزینه کرد خانوارها در رابطه با خدمات و محصولات فاوا و همچنین استفاده افراد جامعه از اینترنت، رایانه، تلفن همراه، مکان و تناوب استفاده، نوع فعالیت های کاربران در اینترنت و مهارت های فناوری اطلاعات و ارتباطات افراد ارایه کرده است.
 بیش از ۴۵ درصد ایرانی ها کاربر اینترنت اند
جامعه آمارگیری در این طرح، همه افراد عضو خانوارهای معمولی ساکن، گروهی و موسسه ای در مناطق شهری و روستایی بوده اند که این نتایج از مصاحبه میان ۲۵ هزار خانوار کشور به دست آمده است.
در صورتیکه در خانوار موردنظر، یکی از اعضای خانوار در ۳ ماه گذشته از اینترنت استفاده کرده باشد، پرسشنامه به منظور تکمیل در نزد خانوار مانده و در مراجعه بعدی از خانوار جمع آوری شده است.
نتایج این طرح به تفکیک مناطق شهری و روستایی و به تفکیک سن، جنس، مدرک تحصیلی و شغل افراد به شکل نشریه ای مستقل و به شکل الکترونیکی توسط مرکز آمار ایران و سازمان فناوری اطلاعات ایران منتشر شده و در درگاه پایش جامعه اطلاعاتی در دسترس قرار گرفته است.مرکز آمار اعلام کرده است که بالغ بر ۴۵.۳ درصد از افراد بالای ۶ سال از اینترنت استفاده می کنند و نسبت استفاده و دسترسی کاربران به اینترنت، در مقایسه با سال ۹۲ که آمارگیری انجام شده، بالغ بر ۵۰ درصد رشد داشته است.
 ۸۱ درصد افراد نیازی به اینترنت ندارند
برآوردها از مشاهدات اولیه در طرح آمارگیری دسترسی خانوارها به فناوری اطلاعات و ارتباطات نشان می دهد که مهم ترین دلیل عدم استفاده و نداشتن دسترسی به اینترنت در میان خانوار ایرانی این است که حدود ۸۱ درصد از افرادی که اینترنت ندارند، نیازی به داشتن این سرویس احساس نمی کنند.
 ۳۷ درصد افراد، اینترنت را نمی شناسند
براساس این آمار مشخص شده است که از میان افرادی که کاربر اینترنت نیستند، ۳۷ درصد شناختی نسبت به اینترنت ندارند و ۲۹ درصد نیز سطح دانش پایین داشته و مهارت استفاده از اینترنت ندارند. در این میان ۲۵ درصد افرادی که در کشور از اینترنت استفاده نمی کنند، ملاحظات فرهنگی را دلیل آن می دانند.
این درحالی است که بررسی ها حاکی از آن است که تناوب استفاده روزانه از اینترنت در مقایسه با دوره قبل آمارگیری صورت گرفته به میزان زیادی افزایش یافته است.
 شکاف جنسیتی اینترنت ایران پایین تر از میانگین جهانی
در رابطه با کاربری اینترنت و رایانه، هنوز بین مناطق شهری و روستایی فاصله وجود دارد. هرچند در رابطه با کاربری اینترنت، شکاف جنسیتی بسیار پایین تر از میانگین جهانی است.
بر مبنای برآوردهای صورت گرفته توسعه مناسب شبکه های تلفن همراه در سال های اخیر، سیاربودن کاربران، کاربری تلفن همراه و استفاده از اینترنت سیار (اینترنت موبایل) را افزایش داده است. اما با این وجود دغدغه های کاربران در رابطه با حریم خصوصی و مسایل فرهنگی در استفاده از اینترنت افزایش یافته است.
  فعالیت کاربران در شبکه های اجتماعی ۳ برابر شد
از سوی دیگر فعالیت کاربران اینترنت در شبکه های اجتماعی به سه برابر دوره قبل رسیده است؛ اما آنچه مسلم است این است که آموزش های عمومی فناوری اطلاعات و ارتباطات و فرهنگ سازی در جامعه به خصوص برای رده های سنی بالاتر از ۵۰ سال امری ضروری است و  تولید محتوای بومی فاخر، ارزنده و درخور استفاده یکی از اولویت های موجود است.
این طرح پیش از این نیز در سال های ۸۷، ۸۹ و ۹۲ توسط مرکز آمار ایران و با حمایت سازمان فناوری اطلاعات ایران انجام شده بود و هدف از آن مطابق با طرح مورد نظر اتحادیه جهانی مخابرات، دستیابی به نتایج چگونگی استفاده ایرانیان از ICT عنوان شده است.
در این بررسی ها ابزارهای قابل حمل کاربران برای استفاده از اینترنت، مالکیت تلفن همراه، دلایل عدم استفاده افراد از اینترنت و انواع کالاها و خدمات خریداری شده توسط کاربران در اینترنت اندازه گیری شده است.
هم اکنون مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران به عنوان مجری نظام پایش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور در حال تحلیل توصیفی و کیفی نتایج حاصل از این طرح است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :