آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 208380
تاریخ انتشار : 1 خرداد 1396 10:16
تعداد بازدید : 1418

ماهواره های دوستی، ظفر و پیام عملیاتی نیستند

سرپرست معاونت فناوری فضایی سازمان فضایی ایران گفت: بر اساس پیش بینی ها تا پایان شهریور ماه سال جاری طراحی مفهومی ماهواره پارس 1 انجام می شود.


وزارت ارتباطات - مجتبی سرادقی افزود: ساخت ماهواره های مخابراتی و سنجشی از برنامه های راهبردی ما در حوزه ماهواره هاست  که در حوزه ماهواره های مخابراتی ناهید 1 در مرحله تحویل گیری قرار دارد  و قرارداد ناهید 2 نیز منعقد شده است.
وی گفت: در سال های گذشته این سازمان ساخت ماهواره های سنجشی را به 3 دانشگاه علم و صنعت، شریف و امیر کبیر واگذار کرده بود  که در سطح آزمایشگاهی کاربرد داشتند و عملیاتی نبودند.
سرادقی ادامه داد: پروژه صنعتی شریف ماهواره دوستی بود که در مرحله پرتاب است و ماهواره ظفر در دانشگاه علم و صنعت تولید شد و محصول دانشگاه امیرکبیر ماهواره پیام بود که رونمایی شده است. تمام این فعالیت ها تجربیات کشور در حوزه ماهواره های سنجشی در چند سال گذشته است.
وی گفت: هر ماهواره در مسیر قرارگرفتن در مدار خود دارای چندین محصول است که از طراحی آغاز می شود و نخستین مدلی که از ماهواره ساخته می شود، مدل مهندسی آن است که برای شرایط فضایی هنوز آماده نیست و در این مرحله یک رونمایی انجام می شود و مرحله بعد ساخت مدل کیفی است و در انتها نیز مدل پروازی آن ساخته می شود تا در مدار قرار گیرد.  
وی با بیان تجربیاتی که در حوزه ساخت ماهواره های سنجشی به دست آمده است، گفت: با توجه به سوابقی که در این زمینه بود، مقرر شد شکل کار با دانشگاه ها تغییر کند و هر کدام از دانشگاه ها در زمینه ای از ساخت ماهواره همکاری داشته باشند و نتیجه کار در جایی به صورت متمرکز تبدیل به محصول شود.
سرادقی افزود: در چند سال گذشته ماهواره ها با کاربرد تحقیقاتی ساخته می شدند در صورتی ما در حال حاضر نیاز به ساخت ماهواره های عملیاتی داریم؛ اما ظرفیت ها و زیرساخت های یک دانشگاه برای این کار کافی نیست.
وی درباره پروژه ماهواره پارس 1 گفت: مهم ترین دستاورد این پروژه انجام آن ازطریق بخش خصوصی است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :