آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 208384
تاریخ انتشار : 1 خرداد 1396 10:27
تعداد بازدید : 591

بررسی طرح رتبه‌بندی بانک‌ها در بانک مرکزی

بانک ها براساس خدمات مجوز می گیرند

رییس کانون بانک های خصوصی گفت: می توان بانک ها را در اعطای تسهیلات، خدمات صرافی، تامین سرمایه و سایر خدمات بانکی طبقه بندی کرد و برحسب رتبه بندی به آنها مجوز فعالیت داد.

ایبِنا - کوروش پرویزیان درباره رتبه بندی بانک ها گفت: یکی از انتظارات و درخواست های کانون بانک های خصوصی از بانک مرکزی این است که نه تنها برای بانک ها رتبه بندی انجام شود؛ بلکه به نوعی بانک ها براساس شاخص های مختلف تقسیم و تفکیک شوند.
رییس کانون بانک های خصوصی تقسیم و تفکیک بانک ها براساس شاخص های مختلف را در مراجعه مردم مهم دانست و گفت: با تقسیم بانک ها مردم می توانند براساس نوع خدمات بانکی که به آن نیاز دارند، به بانک ها مراجعه کنند.
مدیرعامل بانک پارسیان با بیان اینکه بانک های توسعه ای در بخش های صنعت یا کشاورزی فعالیت می کنند، افزود: مشتریان و ذی نفعان بانک های توسعه ای می توانند به این گونه بانک ها مراجعه کنند. نباید مردم سردرگم باشند و به هر جایی که تابلوی بانک داشت، برای خدمات بانکی مراجعه کنند.
رییس کانون بانک های خصوصی ادامه داد: بانک ها باید حسب رتبه بندی مجوز فعالیت داشته باشند و این رتبه بندی دامنه فعالیت آن بانک را مشخص کند؛ نباید هر موسسه ای که نام بانک داشت، بتواند تمامی خدمات بانکی را ارایه کند.
وی با بیان تفاوت موسسات سهامی عام، سهامی عام پذیرفته شده در بورس و سهامی خاص گفت: این طبقه بندی در شبکه بانکی نیز می تواند وجود داشته باشد؛ موسسات و بانک ها می توانند برای هر فعالیتی یک مجوز خاص از بانک مرکزی بگیرند و در صورتی که بخواهند یک فعالیت جدید اضافه کنند، از بانک مرکزی مجوز بگیرند و مثلا هر بانکی نتواند فعالیت ارزی داشته باشد.
پرویزیان توضیح داد که بانک مرکزی می تواند با استناد به استانداردهای بانکی ازجمله کفایت سرمایه یا تطبیق با بال-۳ برای اعطای مجوز به بانک ها برای فعالیت در روابط بین الملل اقدام کند.
مدیرعامل بانک پارسیان مجوزهای بانک مرکزی برای خدمات الکترونیکی و خدمات پرداخت را یادآور شد و افزود: در حال حاضر بانک ها می توانند براساس ماموریتی که دارند، مجوز فعالیت خدمات الکترونیکی یا خدمات پرداخت را داشته باشند.رییس کانون بانک های خصوصی اظهارداشت: بانک مرکزی می تواند به برخی از بانک ها تنها برای فعالیت در یک محل یا جغرافیای خاص مجوز بدهد؛ همچنین درباره سپرده گیری نیز می توان به بانک ها به نسبت کفایت سرمایه و شاخص های دیگر مجوز داد هرچند بانک مرکزی شاخص های نظارتی مشخصی نیز برای کنترل و نظارت دارد.به گفته وی می توان بانک ها را در اعطای تسهیلات، خدمات صرافی، خدمات تامین سرمایه و سایر خدمات بانکی طبقه بندی و حسب رتبه بندی به آنها مجوز فعالیت داد؛ این موضوع باعث عملکرد بهتر بازار پولی و مالی شده و مردم نیز به عنوان مشتری و مراجعه کننده می توانند از خدمات بهتری برخوردار شوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :