آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 208392
تاریخ انتشار : 1 خرداد 1396 10:47
تعداد بازدید : 521

جلیقه حیات هوشمند به بازار ایران می آید

محققان یک شرکت دانش بنیان در حوزه تجهیزات و سیستم های الکترونیکی و تجهیزات مهندسی پزشکی موفق به طراحی و ساخت نمونه تجاری جلیقه حیات هوشمند شدند.

مهر- علی اکبر کوهستانی، مدیرعامل شرکت دانش بنیان تولید کننده جلیقه های هوشمند با بیان اینکه حوزه بهداشت و سلامتی از طریق موبایل به سرعت در حال گسترش است، درباره مشخصات و عملکرد فنی این سیستم افزود: در این دستگاه از «الکتروکاردیوگرام دینامیک» استفاده شده که برای پایش و مونیتورینگ فعالیت قلب در تشخیص بی نظمی های تپش در قلب برای یک دوره زمانی بلندمدت از ۲۴ تا ۴۸ ساعت استفاده می شود.
وی با بیان اینکه در این سیستم، ۵ الکترود خشک به عنوان گیرنده سیگنال قلبی در ابعاد ۲ در ۱ سانتی متر و قابلیت دکمه شدن به لباس به کار می رود، گفت: این الکترودها در نزدیکترین نقطه به قلب و در ۵ نقطه مستقر شده (مانند الکترود هایECG) و سیگنال های تولیدی را به صورت بی سیم به واحد پردازش که یک گوشی هوشمند است، ارسال می کنند. گوشی با دریافت این سیگنال و داده های دیگر همانند مسافت پیمایش شده، گزارش کاملی از سلامت و فعالیت های فرد ارایه خواهد کرد.
کوهستانی ادامه داد: نمونه حرفه ای محصول برای ورزشکاران است؛ به کمک نسخه پیشرفته این سیستم که با استفاده از بلوتوث، اطلاعات را تا هزار متر می تواند به رایانه تیم پزشکی مستقر در حاشیه تمرین تله متری کند، اطلاعات جامعی از فیزیک سلامت ورزشکار در اختیار مربی و تیم پزشکی جهت آنالیز و بهینه سازی فرآیند تمرین قرار می گیرد. الکترودهای این نمونه می تواند شامل سنسورهای دیگری هم باشد.
وی خاطر نشان کرد: همچنین نمونه پزشکی برای افراد با عارضه قلبی است. در این محصول می توان از طریق گوشی هوشمند دائما وضعیت سلامت افراد را در اختیار خانواده و مرکز فوریت های پزشکی قرار داد. کوهستانی بیان کرد: با توجه به اینکه تاکنون دستگاهی با این هدف و عملکرد تولید و وارد ایران نشده است، از لحاظ قیمت و خدمات پس از فروش نسبت به دستگاه های نسبتا مشابه کاملا رقابتی است.
این طرح با «عنوان جلیقه حیات هوشمند برای ارسال الکتروکاردیوگرام بی سیم به کلینیک مجازی قلب» موفق به اخذ گواهی نامه ثبت با شماره ۹۱۷۶۷ شده و در راستای تولید تجاری در مراحل اخذ مجوز از اداره کل تجهیزات پزشکی است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :