آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 208410
تاریخ انتشار : 1 خرداد 1396 11:12
تعداد بازدید : 910

گوگل پردازنده ای را مخصوص یادگیری ماشینی ساخت

یادگیری ماشینی یکی از زیر مجموعه های هوش مصنوعی است که موضوع آن الگوریتم هایی است که به کامپیوترها و ماشین ها اجازه یادگیری می دهد. این فناوری به کامپیوترها کمک می کند که دستورات صوتی پیچیده را درک کنند و قابلیت های جست وجوی عکس خود را بهبود ببخشند. بد نیست بدانید که گوگل بیش از 100 محصول دارد که از این فناوری بهره می برند و از هر چیزی که به آن برمی خورند، درس می گیرند. حال این شرکت اعلام کرده است که طی چند سال گذشته در حال توسعه نسل دوم پروازشگری برای این گونه کارها بوده است.

NextWeb- گوگل به عنوان یکی از پیشگامان غول های فناوری که در سال گذشته پردازشگری را با نام TensorFlow توسعه داده بود و آن را به صورت متن باز در اختیار علاقه مندان قرار داده بود، حال اعلام کرده است که در سال های اخیر پردازنده اختصاصی را برای یادگیری ماشینی توسعه داده است که Tensor Processing Unit یا TPU نام دارد. این پردازنده ها قرار است وظایف یادگیری ماشینی را سرعت بخشند و از این جهت نسبت به CPU و GPU ها توانایی بیشتری دارند. گوگل مدعی است که هر یک از TPU نسل جدید می تواند تا 180 ترافلاپس قدرت در اختیار قرار دهد. نسل اول TPU ها صرفا قادر بود تا نتایج مسایل را مدیریت کند اما نسل جدید می تواند برای آموزش و تعلیم یادگیری ماشینی نیز به کار برود که از اهمیت بالایی برخوردار است. این یعنی هر کسی می تواند مدلی از یادگیری ماشینی را بسازد.
گفتنی است که با استفاده از سیستم یادگیری ماشین گوگل یعنیTensorFlow ، سرویس های مختلفی در اختیار کاربران قرار گرفته است که از میان آنها می توان به بهبود جست وجوی تصاویر، تحلیل و درک پیام های صوتی دریافتی پرداخت که البته اینها تنها بخش کوچکی  از کاربردهای سیستم یادگیری ماشین هستند، چراکه بیش از 100 سرویس گوگل از سیستم یادگیری ماشین گوگل استفاده می کنند. پردازنده جدید گوگل، به صورت اختصاصی برای کار با سیستم یادگیری ماشین TensorFlow بهینه شده است. 
گوگل ادعا می کند که در یک سال گذشته از این پردازنده در مراکز داده خود استفاده کرده است  و بهینه سازی های انجام شده روی آن، قابلیتش را به اندازه ای افزایش داده است که عملکردی بسیار بالاتر از آخرین فناوری های مورد استفاده در پردازنده های کنونی دارد. به گفته گوگل، براساس قانون مور، پردازنده یادگیری ماشین این شرکت هفت سال جلوتر از نمونه های کنونی است. 
این شرکت اعلام کرده است که که پردازنده جدیدش قادر است نسبت به پردازنده های هم نوعش، تعداد دستورات بیشتری را در هر ثانیه دریافت و در زمان کمتری آنها را اجرا کند. عملکرد بالای این پردازنده این امکان را در اختیار متخصصان گوگل قرار داده است تا الگوریتم های پیچیده ای نظیر آنچه که در آلفاگو (AlphaGo) شاهد آن بودیم، پردازش کند و مورد استفاده قرار دهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :