آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 208442
تاریخ انتشار : 2 خرداد 1396 10:16
تعداد بازدید : 1372

با وعده کاهش یک پنجم جمعیت زندان‌ها

پابند های الکترونیکی تولید داخل سرانجام رونمایی شد

پابندهای الکترونیکی تولیدشده توسط متخصصان ایرانی برای اجرای طرح نظارت و مراقبت الکترونیکی زندانیان سرانجام رونمایی شد.

فناوران - پابندهای الکترونیکی که از سال ها قبل قرار بود به منظور اجرای طرح مراقبت الکترونیکی تعدادی از زندانیان استفاده شود، از ماه های گذشته به صورت اجرایی مورد استفاده آزمایشی قرار گرفت.
بعد از حصول اطمینان از اجرای بی نقص این پابندها، روز گذشته کارگاه آموزشی سامانه نظارت و مراقبت الکترونیکی زندانیان (پابند الکترونیکی) با حضور معاونان رییس قوه قضاییه، مسوولان مرکز آمار و انفورماتیک قوه قضاییه و مسوولان دادگستری استان تهران برگزار و این پابندها در این مراسم رونمایی شد.
 40 درصد زندانی ها، معطل پابند الکترونیکی
قرار بود با اجرای طرح مراقبت الکترونیکی در سال ۹۴ به عنوان سال آخر برنامه پنجم توسعه، ۴۰ درصد زندانیان محکومیت خود را خارج از زندان سپری کنند اما با وجود تمدید یک ساله برنامه پنجم، این طرح در سال 95 هم اجرایی نشد.
دوره دوم ریاست آیت الله شاهرودی در قوه قضاییه، موضوع استفاده از دستبند و پابندهای الکترونیکی با عنوان «مراقبت الکترونیکی زندانیان» در دستور کار قرار گرفت و اواخر سال 87 مذاکره با یک کشور اروپایی برای ورود اولین نسل از دستبندهای الکترونیکی آغاز شد اما با وجود ورود نمونه های اولیه و آزمایشی این دستبندها، بنابر دلایلی مورد تأیید مسوولان امر قرار نگرفت و از دور خارج شد.
بعد از حضور آیت الله آملی لاریجانی، موضوع «مراقبت الکترونیکی» همچنان در دستور کار سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور قرار داشت؛ اما خروجی اقدامات مسوولان در این زمینه، صرفا به «نبود منابع مالی» و «تایید نشدن نمونه های آزمایشی» محدود شد.
محمدعلی زنجیره ای، معاون وقت توسعه مدیریت و منابع سازمان زندان ها در اردیبهشت سال 88 در زمان تدوین برنامه پنجم توسعه اعلام کرده بود در صورت اجرایی شدن طرح مراقبت الکترونیکی در سال پایانی برنامه پنجم (سال 95)، 40 درصد زندانیان باید در خارج از زندان کنترل و مجازات شوند.
به گفته زنجیره ای براساس این طرح قرار بود  زندانیانی که دارای جرایم سبک هستند، بخشی از محکومیت خود را خارج از زندان و کنار خانواده خود بگذرانند.
طبق برنامه اولیه اجرای طرح مراقبت الکترونیکی، قرار بود به طور رسمی از نیمه دوم سال 88 و تا پایان برنامه پنجم توسعه برای هر سال 5 هزار دستبند استفاده شود؛ اما طرحی که از اواخر برنامه چهارم توسعه مطالعات آن شروع شد، با پایان برنامه پنجم توسعه هنوز به مرحله اجرای رسمی نرسیده است.
آیت الله آملی لاریجانی که پیش تر و در تیرماه سال 92، دستورالعمل کاهش جمعیت کیفری را صادر کرده بود، 27 شهریور سال 95 نیز بخشنامه ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان ها را خطاب به دادستان های سراسر کشور ابلاغ کرد.
در ماده 26 این بخشنامه درباره اجرای طرح مراقبت الکترونیکی آمده است: سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور با همکاری مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه در چارچوب ظرفیت های قانونی، موظف است تسهیلات لازم جهت ایجاد و استقرار سامانه مراقبت الکترونیکی را فراهم کند.
بعد از ابلاغ این بخشنامه بود که اصغر جهانگیر، رییس سازمان زندان ها و حمید شهریاری، معاون آمار و انفورماتیک قوه قضاییه در جریان سفر به کشورهای آلمان و سوییس، از امکانات و تجهیزات کارخانه های تولید پابند الکترونیکی سوییس بازدید کردند.
اصغر جهانگیر، رییس سازمان زندان ها مرداد سال 95 و در آخرین اظهارنظر خود در خصوص آخرین وضعیت  پابندها و دستبندهای الکترونیکی گفت: پابندهای و دستبندهای الکترونیکی طی دو مرحله بررسی شد که در مرحله نخست یکسری پابند و دستبند از یکی از کشورهای خارجی خریداری و در ایران آزمایش شد اما به دلیل مشکلاتی که داشت نتوانست جوابگوی نیازمندی های ما باشد به همین خاطر دستبندهای خارجی کنار گذاشته شد.
اما سرانجام روز گذشته دستبندهای تولید کشورمان رونمایی شد تا امید به اجرای این طرح مجددا برقرار شود.
 کاهش قابل توجه جمعیت زندانی ها
رییس کل دادگستری استان تهران روز گذشته در کارگاه آموزشی سامانه نظارت و مراقبت الکترونیکی (پابند الکترونیک) گفت: پیش بینی می شود در آینده با توسعه این سامانه یک پنجم از جمعیت زندانیان را کاهش دهیم و زندانیان را در خارج از زندان ها تحت نظارت سامانه ها قرار دهیم.
به گزارش تسنیم غلامحسین اسماعیلی افزود: در مجموعه قضایی کشور سال هاست برای استفاده از سامانه های الکترونیکی در فرآیند رسیدگی و اجرای حکم تلاش می شود.
وی ادامه داد: هدف ما در استفاده از سامانه های الکترونیکی، صرفا کاهش جمعیت کیفری نیست؛ بلکه در برخی جرایم سبک تر جدا کردن فردی که به هر دلیل خطایی از او سر زده از خانواده، آسیب های مختلفی برای فرد، خانواده و جامعه دارد و اگر تحت کنترل سامانه های الکترونیکی قرار گیرد، ضمن جلوگیری از خطای مجدد می توانند به زندگی خود ادامه دهند.
رییس کل دادگستری استان تهران گفت: پیش بینی می شود در آینده با توسعه این سامانه یک پنجم از جمعیت زندانیان را کاهش دهیم و زندانیان را در خارج از زندان ها تحت نظارت سامانه ها قرار دهیم.
اسماعیلی ادامه داد: زمانی که در سازمان زندان ها بودم، سعی کردیم از تجارب موجود در سایر کشورها در ارتباط با پابندهای الکترونیکی استفاده کنیم و قراردادهایی بسته شد و نمونه هایی از این پابندها را وارد کشور کردیم. وی گفت: در نهایت همکاران دادگستری تهران، تصمیم گرفتند که فناوری تولید این پابندها و نرم افزار مربوط به مراقبت الکترونیکی را هم بومی سازی و هم ارتقا دهند و در این راستا اقدامات خوبی انجام شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :