آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 208461
تاریخ انتشار : 2 خرداد 1396 10:37
تعداد بازدید : 535

رونمایی از پردازنده کوانتومی آی بی ام

شرکت آی بی ام نسل جدید پردازنده های کوانتومی خود را رونمایی کرد.

ایرنا-  شرکت آی بی ام از حدود یک سال قبل امکان دسترسی به قابلیت های یک پردازنده کوانتومی را از طریق ابر (cloud) فراهم کرده بود. 
اکنون این شرکت دو پردازنده جدید را معرفی کرده است که اولی با استفاده از 16 بیت کوانتومی (کیوبیت) توان پردازش کوانتومی ابری را افزایش می دهد و دومی که به صورت یک پردازنده مستقل طراحی شده و توان پردازشی آن دو برابر اولی است، به صورت تجاری عرضه خواهد شد.
کامپیوترهای کوانتومی با استفاده از قابلیت های مکانیک کونتومی در مقایسه با کامپیوترهای متداول در بازار، از قابلیت ها و توان پردازشی بسیار بالاتری بهره مند هستند.
در حال حاضر پردازنده کوانتومی ابری آی بی ام با استفاده از 5 کیوبیت ساخته شده است و توان پردازشی آن معادل یک پردازنده عادی 32 بیتی است. اما با استفاده از فناوری 16 کیوبیت، توان پردازشی آن به 65.536 بیت می رسد و امکان اجرای محاسبات ابری بسیار پیچیده تر را برای متخصصان محققان فراهم می کند.
پردازنده 17 کیوبیتی که توان پردازشی آن دو برابر پردازنده 16 کیوبیتی است، قوی ترین پردازنده کوانتومی تاریخ شرکت آی بی ام محسوب می شود. این پردازنده به منظور تامین توان موردنیاز اولین نسل از کامپیوترهای کوانتومی تجاری آی بی ام طراحی شده است.
متخصصان آی بی ام امیدوارند با استفاده از امکاناتی که امروز در اختیار دارند، بتوانند کامپیوترهایی با توان پردازشی 50 کیوبیت یا بیشتر تولید کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :