آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 20854

گروه مطالعات محیط کسب و کار مرکز پژوهش‌های مجلس منتشر کرد:

وضعیت ایران در گزارش سهولت انجام کسب و کار بانک جهانی 2013

دهمین گزارش انجام کسب و کار بانک جهانی، سال 2013، با عنوان «مقررات هوشمندانه تر برای بنگاه های کوچک و متوسط» در دوم آبان ماه 1391 منتشر شد. این گزارش به سنجش و ارزیابی مقررات کسب و کار 185 کشور درباره فراهم آوردن شرایط آسان برای انجام کسب و کار پرداخته و نتیجه را به صورت رتبه بندی کشورها منتشر کرده است.

فناوران- در گزارش انجام کسب و کار سال 2013 بانک جهانی، «شاخص سهولت انجام و کسب و کار» شامل 10 نماگر است که  در این شاخص، رتبه ایران از بین 185 کشور، 145 محاسبه شده است. وضعیت ایران در این شاخص نسبت به سال 2012 یک رتبه و نسبت به سال 2011، پنج رتبه بدتر شده است.
رتبه ایران در بین 10 نماگر شاخص انجام کسب و کار، بیشترین تنزل را در نماگر شروع کسب و کار دارد؛ به‌طوری که از رتبه 43 در گزارش 2011، به رتبه 87 در گزارش 2013 تغییر یافته است. در این میان، ایران در نماگر «حمایت از سرمایه‌گذاران»، از رتبه 166 در گزارش 2011 به رتبه 150 در گزارش 2013 صعود کرده است. در گزارش 2013، بهترین رتبه ایران در بین نماگرها ، مربوط به نماگر اجرای قراردادها با رتبه 53 است. بدترین رتبه نیز به نماگر «کسب مجوزهای ساخت و ساز» با رتبه 166 مربوط می شود.
به اعتقاد مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی ایران، گزارش‌های سالیانه بانک جهانی با عنوان سهولت کسب و کار، بخشی از مولفه‌های متعدد محیط کسب و کار در کشورها را پوشش می دهد و از نظر روش‌شناسی و نتایج نیز دارای ضعف‌هایی است. علاوه بر این گزارش، همه ساله گزارش‌های دیگری نیز توسط نهادهای بین‌المللی منتشر می‌شود که کشورها را از رویکردهای متنوعی نظیر رقابت‌پذیری، آزادی اقتصادی، ریسک‌های اقتصادی و تضمین‌های حقوق مالکیت رتبه‌بندی می‌کنند. مخاطب همه این گزارش‌های جهانی، «سرمایه‌گذاران خارجی» هستند.
با توجه به اینکه محیط کسب و کار در هر کشور، براساس عواملی همچون عوامل جغرافیایی، فرهنگی و اجتماعی، از تنوع برخوردار است، لازم است «مولفه‌های ملی محیط کسب و کار» در ایران تهیه و برای مخاطب «سیاستگزاران اقتصادی ایران» منتشر شود. مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی از سال 1389 با تهیه و انتشار «گزارش‌های فصلی پایش محیط کسب و کار» با کمک تشکل‌های اقتصادی سراسر کشور، اقدام به این کار کرده است.
 لازم به ذکر است که ماده (4) قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار، تدوین و سنجش شاخص‌های ملی محیط کسب و کار در ایران را به عهده اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران نهاده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :