آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 208705
تاریخ انتشار : 7 خرداد 1396 10:46
تعداد بازدید : 653

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک عنوان کرد:

ارایه 20 تریلیون تومان وام برای خروج بنگاه های کوچک از رکود

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران گفت: امسال ۲۰۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات، برای افزایش ظرفیت ۱۰ هزار بنگاه کوچک و خروج آنها از رکود در نظر گرفته شده است.

اتاق ایران - علی یزدانی افزود: با توجه به تعداد زیاد بنگاه های کوچک و پراکندگی آنها در کشور، همچنین بیشترین آسیب های وارده به آنها در  سال های گذشته، عزم جدی برای رفع مشکلات شان وجود دارد.وی گفت: زیرپروژه های متعددی از جمله تشکیل خوشه های صنعتی، تقویت زیرساخت شهرک ها، ارتقای بهره وری صنایع آب، بازچرخانی پساب صنعتی، تشکیل خوشه های کسب وکار و حضور در نمایشگاه ها در چارچوب این برنامه تعریف شده که امید می رود بتوان نشاط لازم را در صنایع کوچک و متوسط ایجاد کرد. 
به گفته معاون وزیر صنعت، این اقدام در ادامه طرح رونق تولید است؛ طرحی که در سال 95 کلید خورد و باعث شد بیش از ۷ هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی کوچک و متوسط که با شرایط بحرانی روبه رو بودند، احیا شوند.وی افزود: در سال 95 طرح رونق تولید بنگاه های تولیدی توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری بانک مرکزی مدنظر قرار گرفت تا در ابتدای امر، ۷۵۰۰ واحد تولیدی کوچک و متوسط معادل ۱۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی دریافت کنند؛ اما با پیشرفت کار درنهایت، در قالب طرح رونق تولید به حدود ۲۴ هزار واحد تولیدی صنعتی و کشاورزی حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شد.
یزدانی اظهار کرد: در این طرح که از ابتدای سال گذشته تعریف شد، واحدهای کوچک و متوسط افزایش تولید را در دستور کار قرار دادند. طرحی که با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت اقتصاد، سازمان امور مالیاتی، بانک ها و سازمان تامین اجتماعی مدنظر قرار گرفت. هدف گذاری طرح رونق تولید در سال گذشته برای احیای واحد صنعتی بود که باید ۲۴ هزار واحد صنعتی برای رونق تولیدات خود، از تسهیلات بانکی به میزان ۱۷ هزار میلیارد تومان بهره مند شوند؛ اما کمبود نقدینگی مانع حصول این نتیجه شد؛ برای همین این طرح برای سال جدید هم تمدید می شود.
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی می گوید: با توجه به تعداد زیاد بنگاه های کوچک و پراکندگی آنها در کشور، همچنین بیشترین آسیب های وارده به آنها در سال های گذشته، عزم جدی برای رفع مشکلاتشان وجود دارد.
به گفته وی، مطابق برنامه ابلاغی وزارتخانه، امسال افزایش ظرفیت ۱۰ هزار بنگاه و خروج آنها از رکود در دستور کار است؛ در همین راستا رقمی نزدیک به ۲۰۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات برای خروج از رکود آنها در نظر گرفته شده است.
بنابر این گزارش، طرح رونق تولید برای سال 96 تمدید می شود؛ برای سال جاری قرار است پرداخت تسهیلات یک تا سه میلیارد تومانی به ۱۰ هزار واحد صنعتی دنبال شود. طبق آخرین مصوبه ای که در ستاد اقتصاد مقاومتی آمده قرار شده دولت تا سقف ۱۰ هزار میلیارد تومان برای رونق کسب و کار واحدهای صنعتی پول کنار بگذارد؛ لذا در سال جاری واحدهای صنعتی مشکل دار می توانند به ادامه پرداخت تسهیلات امیدوار باشند.غلامرضا سلیمانی، معاون صنایع کوچک هم معتقد است: اگر ۱۰ هزار میلیارد تومان با سرعت به واحدهای صنعتی اختصاص پیدا کند، بسیاری از تولیدکنندگان می توانند برای توسعه فعالیت های خود در ابتدای سال جاری تصمیم گیری کنند.
وی افزود: سال گذشته ستاد اقتصاد مقاومتی تصویب کرده بود که بیش از ۱۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات به واحدهای صنعتی اختصاص پیدا کند و البته این موضوع هم تاکید شده بود که اگر میزان درخواست واحدهای صنعتی رو به افزایش بود، بانک ها در پرداخت تسهیلات انقباضی عمل نکنند. برای سال جاری هم با آنکه ۱۰ هزار میلیارد تومان مصوب شده؛ اما این عدد قابل افزایش است و برخی پیش بینی می کنند این رقم تا ۲۰۰ هزار میلیارد ریال هم برسد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :