آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 208710
تاریخ انتشار : 7 خرداد 1396 10:53
تعداد بازدید : 630

تداوم رکود در بازار کامپیوتر

خریداران در انتظار کاهش 30 درصدی قیمت ها هستند

کاهش نسبی نرخ دلار آزاد که از اواخر اردیبهشت ماه شاهد آن هستیم، به کاهش 2 تا 5 درصدی قیمت کالاهای کامپیوتری در بازار منجر شد.

فناوران- بررسی های بازاری مشخص کرد که روند کاهش قیمت درباره نوت بوک و به ویژه مدل های کم مخاطب این کالا محسوس تر است. بررسی بازار ارز گویای این امر است که نرخ دلار آزاد در بازار روز گذشته به حدود 3 هزار و 730 تومان رسیده است و این به معنی کاهش 20 تومانی نرخ دلار در مقایسه با اوایل خرداد ماه و کاهش 30 تومانی قیمت دلار آزاد نسبت به اواخر اردیبهشت ماهی که گذشت.
با این حال از رشد تقاضا در بازار خبری نیست و فعالان بازار می گویند: همچنان این کالاهای ارزان قیمت هستند که محدود تقاضا در بازار کامپیوتر را به خود اختصاص داده اند.
علی ارجمندی، یکی از فعالان بازار کامپیوتر در این زمینه می گوید: کاهش نرخ دلار آزاد موجب شده است انتظار کاهش بیشتر قیمت ها نزد خریداران افزایش یابد و به همین دلیل کاهش قیمت تاثیری در روند تقاضا نداشته است.
این فعال بازار می گوید: رکود حاکم بر بازارهایی که در نقاط شمالی شهر واقع شده اند، محسوس تر است و بازارهایی که در نقاط مرکزی واقع شده اند، وضعیتی بهتر از لحاظ میزان مراجعه و تقاضا دارند.
یکی دیگر از فعالان بازار کامپیوتر هم با بیان این مطلب که سهم تقاضا از بازار به شدت کاهش یافته است، می گوید: این امیدواری وجود دارد که با نزدیک شدن به فصل بازگشایی مدارس و دانشگاه ها بازار کامپیوتر دست خوش تغییراتی شود. البته به شرطی که دلار آزاد روندی نزولی در پیش گیرد یا اینکه نرخ دلار آزاد ثابت بماند.
کارشناسان نیز می گویند: خریداران در انتظار کاهش بیشتر نرخ دلار آزاد هستند و تا زمانی که این اتفاق رخ ندهد، شرایط بازار تغییری نمی کند. به گفته کارشناسان، خریداران در انتظار دلار 3500 تومانی و کاهش دست کم 20 تا 30 درصدی قیمت کالاها هستند که وقوع این اتفاق به شدت به شرایط سیاسی و اقتصادی و تصمیم های دولت بستگی دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :