آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 208712
تاریخ انتشار : 7 خرداد 1396 10:57
تعداد بازدید : 1467

رفتارهای بد موبایلی که همه را آزار می دهد

بیشتر از یک دهه است که گوشی های موبایل در زندگی و رفتار ما تاثیر گذاشته اند. علاوه بر اینکه این ابزارها زندگی را برای مان ساد ه تر کرده اند، بیشتر در دسترس هستیم و مدام با هم در ارتباطیم، اما جنبه های منفی این ابزارها تاثیر به مراتب بدتری در تعاملات و زندگی شخصی مان ایجاد کرده اند.

سـاحـره چـمـنی
@saherehchamani
اگرچه قرار است در صفحه موبایل روزنامه فناوران درباره مزیت های گوشی های موبایل بنویسیم، اما بد نیست گاهی نیز درباره اثراتی بدی که این گوشی ها روی رفتار و زندگی مان گذاشته اند، صحبت کنیم.
کمی به دور و برمان نگاه کنیم، اطرافیان مان مدام سرشان داخل گوشی است، کمتر با یکدیگر صحبت می کنند، داخل مهمانی، جلسه، سینما، تئاتر، پیاده روها یا حتی هنگام رانندگی چشم از گوشی های مان برنمی داریم. گوشی های موبایل باعث حجم زیادی از تصادفات مرگبار می شوند و حتی جرایمی که برای منع استفاده از آنها در نظر گرفته شده، نیز باعث نمی شود تا دست از کاربرد مداوم آنها برداریم.
بر این اساس تلاش کردیم از بین اطرافیان مان نظرسنجی کنیم که کدام رفتار موبایلی برای افراد آزاردهنده تر است.
اکثر خانم ها از اینکه همسران شان در مهمانی، هنگام سفر یا رانندگی از گوشی استفاده می کنند، ناراضی هستند. 
از سوی دیگر اگر به اطرافیان مان توجه کنیم، افراد به صورت وسواس گونه ای به گوشی هایشان وابسته اند؛ مدام مسیرها را چک می کنند که از مسیر خلوت تری به مقصد برسند، روزی چندصدبار کلید هوم گوشی را می فشارند مبادا پیامک یا تماس از دست رفته ای داشته باشند. ساعت را روی موبایل چک می کنند اما اگر چند ثانیه بعد از آنها پرسیده شود که ساعت چند است، قطعا نمی دانند و دوباره باید صفحه را روشن کنند تا دوباره ساعت را اعلام کنند.
یکی دیگر از اتفاقاتی که این روزها به شکل معمول درآمده و عادی شده، افراد سوژه عکاسی بقیه می شوند، بدون اینکه نظر فرد مورد نظر پرسیده یا از آنها کسب اجازه شود. به این ترتیب به نظر می رسد که حریم خصوصی در این موارد معنا ندارد و این نوع عکاسی به یک سبک عکاسی در شبکه هایی مثل اینستاگرام تبدیل شده است.
گاهی داخل اتوبوس، تاکسی یا مترو، افرادی را می بینیم که داخل موبایل فرد کناری شان سرک می کشند و تمام مدتی که کنار یکدیگر نشسته اند، از همه ارتباطات آنها سردرمی آورند.
دوربین های موبایل هم به معضلی تبدیل شده اند. با این دوربین ها از حال جدا شده ایم و لذت ها را ذخیره می کنیم تا بعدها از آنها استفاده کنیم. به جای اینکه در طبیعت و مهمانی ها، جشن ها و جاده از مسیر لذت ببریم، گوشی موبایل دستمان است تا عکاسی کنیم که بعدا برای مان خاطره شوند، غافل از اینکه تمام لحظات زیبایی که در آن هستیم، از دست می دهیم.
شاید هم لذت جایگزین توهم لذت شده، عکاسی می کنیم تا داخل شبکه های اجتماعی عکس ها را به اشتراک بگذاریم اما هدفمان لذت بردن خودمان و افرادی نیست که این عکس ها را می بینند، بلکه از نتیجه آن و تعداد لایک هایی که این عکس ها دریافت می کنند، لذت می بریم. این موضوع هم به نوعی باعث اذیت و آزارمان می شود؛ درصورتی که تصویر موردنظرمان به اندازه انتظارمان لایک نخورد، ناراحت و عصبی می شویم و گاهی درصدد پاک کردن عکس موردنظر برمی آییم.

اما راهکار چیست؟
تصور می شود بدون گوشی موبایل زندگی غیر ممکن می شود، اما قطعا همه ما غیر از متولدین دهه 70 و 80 زمان بدون تلفن همراه را به یاد داریم. آن زمان نه کسی گوشی موبایل داشت و نه تلفن های رومیزی آنقدر روی زندگی مان تاثیر داشتند؛ بنابراین بدون گوشی های موبایل نمی میریم.  البته لازم نیست که به شکل کلی این گوشی ها را کنار بگذاریم اما بد نیست ساعاتی از روز را به دور از این دستگاه ها بگذرانیم. اگر مسافرت می رویم، سعی کنیم بدون دوربین و گوشی از سفر لذت ببریم. قبل از ورود به مهمانی گوشی را خاموش کنیم. سر میز شام گوشی موبایل همراه مان نباشد. به فرزندان مان بیاموزیم که از گوشی های موبایل درست استفاده کنند و استفاده از موبایل را کم کم فرهنگ سازی کنیم. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :