آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 208713
تاریخ انتشار : 7 خرداد 1396 10:58
تعداد بازدید : 607

رییس کل بانک مرکزی:

شناسایی سودهای موهوم بانکی خطرآفرین است

رییس کل بانک مرکزی با بیان استفاده از همه توان و ظرفیت نظام بانکی برای کمک به تولید و ایجاد اشتغال گفت: نظام بانکی نقش مهمی در تحقق اهداف کلان اقتصادی دارد، بالغ بر ۸۰ درصد تأمین مالی در اقتصاد بانک محور کشورمان بر دوش نظام بانکی است. در این راه و برای نیل به دستاوردهای مثبت اقتصادی نیاز است نظام بانکی به سمت اصلاح پیش برود.

 بانک مرکزی - ولی الله سیف گفت: در حال حاضر نظام بانکی به دلیل انباشت تکالیف و مشکلات ناشي از سیاست های نا مناسب گذشته دچار تنگنای اعتباری است. نقش اصلی نظام بانکی، واسطه گری وجوه است. به بیان بهتر، بانک باید منابعی را تجهیز و آن را صرف اعطای تسهیلات برای فعالیت های مثبت اقتصادی کند. اما در شرایط کنونی و با افزایش حجم دارایی های منجمد در ترازنامه بانک ها قدرت تسهیلات دهی و سرعت گردش منابع  به شدت محدود شده است. اکنون بخشی از دارایی های نظام بانکی به صورت منجمد در قالب مطالبات غیرجاری، بنگاه داري ، املاك و مستغلات و نیز مطالبات از دولت درآمده است. این موارد حجم بالایی از دارایی های بانک ها را به خود اختصاص داده است.
سیف تخصیص منابع محدود نظام بانکی به پروژه های اولویت دار را از وظایف اصلی نظام بانکی خواند و گفت: بانک ها باید تلاش کنند منابع محدود تسهیلاتی نظام بانکی را به پروژه های اولویت دار و با بازدهی مناسب که منجر به اشتغال پایدار و نیزرشد اقتصادي می شوند، تخصیص دهند.رییس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه حرکت به سمت شفاف سازی و اصلاح صورت های مالی بانک ها آغاز شده است، گفت: برای نمونه شناسایی سودهای موهوم اقدامي خطرآفرین برای فعالیت بانک هاست، چراکه این سودی است که تنها روی کاغذ ايجاد می شود و در عمل وجود ندارد. این امر عدم تعادل در بانک ها را تشدید می کند؛ از این رو مسوولان در نظام بانکی باید هوشیارانه عمل کنند و با دریافت و ارایه تحلیل های دقیق همراه با استراتژی هاي درآمدزا از چنین مواردی جلوگیری کنند. البته مجامع بانک ها نیز نقش مهمی در جلوگیری از شناسایی سودهاي موهوم ایفا می کنند. 
وی دستیابی به سود واقعی را ناشی از فعالیت ها و خدمات جدید و در پیش گرفتن راهبردهای مناسب مدیریتی و خلق  ايده هاي جديد دانست و گفت: فعالیتی به سود منتهی می شود که ناشی از ابتکار، ابداع و صرفه جویی در هزینه ها باشد. در این راه مدیرانی موفق هستند که با تهور و ابتکار در تصمیمات خود بتوانند درآمدها را افزایش دهند و از هزینه ها بکاهند. 
سیف گفت: بانک ها باید به دور از تقلید از یکدیگر، هر یک متناسب با فرهنگ سازمانی خود به عرضه خدمات متنوع به جامعه و مشتریان بپردازند و این مهم با توجه به ظرفیت وسیع بازار ایران شدنی است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :