آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 208716
تاریخ انتشار : 7 خرداد 1396 11:1
تعداد بازدید : 1104

درخواست مدیران حج و زیارت کشور:

به شایعات فضای مجازی درباره حج توجه نکنید

رییس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه مچ بندهای الکترونیکی زائران ایرانی حج تمتع ۹۶ هیچ ارتباطی به عربستان ندارد، گفت: این مچ بندها تولید داخل کشور است و به منزله کارت شناسایی زائران محسوب می شود.

مهر - حمید محمدی به برخی شایعات منتشره در فضای مجازی در ارتباط با مچ بندهای زائران نیز واکنش نشان داد و افزود: این مچ بندها هیچ ارتباطی به عربستان ندارد و به صورت صددرصد در کشور طراحی و ساخته شده است.
رییس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه این مچ بندها به منزله کارت شناسایی حجاج و حاوی مشخصات آنهاست، گفت: در مچ بند راهنمای الکترونیکی اطلاعات شناسایی زائر قرار گرفته است و با نرم افزاری که در گوشی تلفن همراه نصب می شود، همه اطلاعات آن قابل مشاهده خواهد بود و می تواند به زائرانی که گم می شوند، کمک کند تا کاروان آنها سریع تر شناسایی شود.
سیدعلی قاضی عسکر سرپرست حجاج ایرانی نیز گفت: مچ بندهای الکترونیکی به سیستم مکان یاب یا GPS مجهز نیست، چرا که برای استفاده از آن باید با عربستان هماهنگ و توافق شود که این موضوع در مذاکرات بعدی پیگیری خواهد شد.
وی درخصوص انتشار برخی شایعات در فضای مجازی پیرامون حج گفت: بسیاری از مطالب مطرح شده درباره حج، انحرافی است و مردم نباید به آنها توجه کنند. متاسفانه وادار کردن مردم به انصراف از حج، پیشینه تاریخی دارد، در حالی که فرهنگ دینی به آن توصیه موکد کرده است. سرپرست حجاج ایرانی تصریح کرد: حج نه تنها پیامدهای خیرخواهانه ای همچون مدرسه سازی در نقاط محروم کشور داشته، بلکه گردش مالی بزرگی را برای کشورمان ایجاد کرده است.
سرپرست حجاج ایرانی، مطالب منتشرشده از حج در فضای مجازی را اغلب دروغ دانست و افزود: مثلاً گفته اند امام جمعه مکه، خون شیعیان را حلال اعلام کرده است، درحالی که پژوهشکده حج پس از ۶ ماه بررسی خطبه های نماز جمعه مکه، حتی یک جمله در این باره پیدا نکرد و درنهایت دریافتیم که این فتوا به شخصی اردنی منسوب می شود که چهره اش شبیه یکی از خطبای مسجدالحرام است. از سوی دیگر فردی در یکی از کشورهای عربی که نوع پوشش او تأییدی بر هویت اوست، مطالبی از این دست مطرح کرده که ارتباطی به عربستان ندارد، اما چرا برخی بی دقتی می کنند و با طرح این سخنان از مردم می خواهند فیش های حج را پاره کنند. آیا در مملکت اسلامی که حج یکی از ارکان دینی اش است، باید اینطور برخورد شود؟


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :