آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 208879
تاریخ انتشار : 8 خرداد 1396 10:21
تعداد بازدید : 1411

وعده دوباره پرتاب ماهواره های دوستی و ناهید

ماهواره دوستی به عنوان یک ماهواره سنجشی که اطلاعات سنجشی را جمع آوری و به سطح زمین ارسال می کند، در نوبت پرتاب است و بعد از آن ماهواره ناهید 1 که پژوهشگاه فضایی ساخته است، پرتاب می شود.

فناوران - در حالی که وعده پرتاب کردن ماهواره به وعده ای تکراری و البته عمل نشده در دولت یازدهم تبدیل شده است، رییس پژوهشگاه فضایی ایران تاکید دارد که ماهواره های ایران در نوبت پرتاب قرار دارند.
حسن حدادپور گفت: بحث پرتابگرها در زیر مجموعه شورای عالی فضایی کشور به عنوان نهادی که هدایت کلان تمام مجموعه های  فضایی را به عهده دارد، انجام می شود و در حال حاضر در بحث پرتابگرهای داخلی به بلوغ خوبی رسیده ایم و ماهواره هایی که در حال حاضر می سازیم، می توانیم در داخل کشور پرتاب کنیم.
وی درباره اولویت های پرتاب ماهواره ها هم گفت: همانطورکه از قبل اعلام شده است، ماهواره دوستی به عنوان یک ماهواره سنجشی که اطلاعات سنجشی را جمع آوری و به سطح زمین  ارسال می کند، در نوبت پرتاب است  و بعد ازآن ماهواره ناهید 1 که پژوهشگاه فضایی ساخته است،  پرتاب می شود.
حداد پور ادامه داد: در برنامه ششم توسعه تولید ماهواره های سنجشی و عملیاتی را در برنامه داریم و در راستای تولید این ماهواره ها به خدمات آزمایشگاهی نیازمندیم تا ماهواره ها در این آزمایشگاه ها، تست های استاندارد لازم را  بگذرانند.
وی گفت: در حال حاضر آزمایشگاه پژوهشگاه فضایی ماهواره هایی در کلاس 250 کیلوگرم با ابعاد مشخص را پشتیبانی می کند. برای رسیدن به اهداف برنامه ششم نیاز است که این آزمایشگاه ارتقا داده شود و به دنبال این هستیم که تجهیزات مورد نیاز این آزمایشگاه را ارتقا دهیم تا ماهواره های با جرم یک تن و ابعاد بزرگ تر از ماهواره های فعلی را بتواند پشتیبانی کند.
رییس پژوهشگاه فضایی ایران جرم ماهواره های عملیاتی مخابراتی را میان 3 تا 5 تن  عنوان کرد و افزود: آزمایشگاه های مشابه با آزمایشگاه های ما در دنیا درحال حاضر دارای ابعاد و اندازه و تجهیزات  بسیار وسیعی هستند و پیش بینی ما  است که برای رسیدن به ماهواره تمام عملیاتی که نیاز کشوراست از مسیر ماهواره یک تنی عبور کنیم که در این راستا برنامه ها و سخت افزارهای لازم را توسعه می دهیم تا بتوانیم آمادگی رسیدن به این هدف را به دست آوریم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :