آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 208897
تاریخ انتشار : 8 خرداد 1396 10:45
تعداد بازدید : 535

بر اساس آمار مرکز امور اصناف وزارت صنعت

3 میلیون واحد صنفی و 8 هزار اتحادیه در کشور داریم

رییس مرکز امور اصناف و بازرگانان وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه طبق آمارهای جدید، سه میلیون واحد صنفی و هشت هزار اتحادیه صنفی در کشور وجود دارد، گفت: بخش مهمی از بازار در اختیار اصناف است و بازار و دولت، مکمل فرآیندهای توسعه‎ای در مسیر تکوینی توسعه هستند.

اتاق اصناف - سید علی امانت گفت: نقش اصناف به عنوان یکی از گروه های مرجع و تاثیرگذار در فعالیت های اقتصادی و اجتماعی یک نقش محوری است، به گونه ای که این گروه اقتصادی و اجتماعی بزرگ دوشادوش دولتمردان در مسیر پیشرفت و تعالی کشور همواره همکاری و تعامل گسترده ای داشته و دارند.
به گفته وی، این ویژگی های اصناف در کنار گستردگی آن ها در پهنه کشور، موجب شده هرگونه تغییر در فعالیت های صنفی به سرعت در عرصه های اجتماعی تاثیر فراگیری داشته باشد. 
وی در ادامه با بیان اینکه با احتساب سرانه 2.5 نفر اشتغال برای هر واحد صنفی، بیش از 6 میلیون نفر در این حوزه شاغل هستند، افزود: اکنون نزدیک به 17 تا 19 درصد تولید ناخالص داخلی توسط اصناف تامین می شود.
وی افزود: نزدیک به 89 درصد از کل ارزش افزوده بخش بازرگانی نیز توسط اصناف تامین می شود و این قشر نقش موثر و زیربنایی در رسیدن کشور به رشد اقتصادی فقرزدا و کاهش ضریب جینی 
دارند. 
به گفته امانت، تعداد قابل توجهی از اصناف به ویژه اصناف تولیدی در زنجیره تامین نیازهای واحدهای صنعتی و برخی واحدهای صنفی دیگر قرار دارند که کارکرد نامناسب آنها می تواند زنجیره های تامین را دچار اختلال کند.
وی گفت: ایجاد هر فرصت شغلی در اصناف به مراتب ارزان تر و سهل تر بوده و این مهم برای روستاها از اهمیت بیشتری برخوردار است.
رییس مرکز امور اصناف و بازرگانان وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: اصناف نقش قابل توجه و اثر بخشی در شفاف سازی و روان سازی نظام توزیع و نظام قیمت گذاری و همچنین اصلاح و نوین سازی شبکه های توزیع دارند. 
وی درباره توانمندسازی اصناف تولیدی با رویکرد رقابت پذیری گفت: نوسازی بنگاه های صنفی تولیدی و خدمات فنی در راستای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و تلاش برای تامین مالی این گونه اصناف بوده و تلاش برای ایجاد و توسعه اشتغال پایدار در حوزه اصناف در این راستا صورت پذیرفته است.
بر اساس این گزارش، پیش تر رییس اتاق اصناف ایران اعلام کرده بود، در طول سال های پیش از دولت روحانی، اصناف جایگاه مناسبی نداشتند؛ اما در دولت یازدهم به جایگاه واقعی خود رسیدند. به گفته علی فاضلی، برای نخستین بار در برنامه ششم توسعه، اتاق اصناف جایگاه ویژه ای به دست آورد و عضو شوراهای عالی کشور از جمله شورای عالی صادرات شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :