آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 208912
تاریخ انتشار : 8 خرداد 1396 11:9
تعداد بازدید : 597

آغاز به کار سامانه کشف تقلب در نظام بانکی

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه حجم اسکناس و مسکوک در مبادلات اقتصادی کشور کمتر از سه درصد است، با تاکید بر لزوم طراحی نرم افزار جامع ذینفع واحد از راه اندازی سامانه کشف تقلب در نظام بانکی خبرداد.


ایبِنا - حسین قضاوی با بیان راه اندازی سامانه کشف تقلب در بانک ملت، آن را از کارآترین نرم افزارها در سیستم بانکی کشور خواند و گفت: بخش فناوری اطلاعات این بانک، تجربیات بالایی در زمینه طراحی و راه اندازی نرم افزارهای جدید در بخش های مختلف دارد که این امر قابل تحسین است.
معاون وزیر اقتصاد ارزش تولید ناخالص داخلی کشور را حدود ۱۴۰۰ تریلیون تومان عنوان کرد و اظهار داشت: این درحالی است که حجم مبادلات اقتصادی کشور مبلغی حدود ۶ برابر تولید ناخالص داخلی یعنی بیش از ۸ هزار تریلیون تومان است و با توجه به اینکه حجم اسکناس و مسکوک در مبادلات اقتصادی کشور کمتر از سه درصد است، این امر نشان می دهد که حجم مبادلات الکترونیکی در کشور قابل ملاحظه است.
به گفته وی، با توجه به این حجم مبادلات الکترونیکی، یک بانک به هیچ وجه نباید ریسک عملیاتی خود را نادیده بگیرد؛ زیرا اگر این ریسک کنترل نشود، ریسک شهرت آن افزایش یافته و شهرت آن خدشه دار می شود.
قضاوی خاطرنشان کرد: در این راستا بسیار مهم است که بانک ها خود را به نرم افزارهای کشف به موقع تقلب و تخلف مجهز کنند که خوشبختانه بانک ملت در این زمینه تلاش های قابل ستایشی را داشته است. وی افزود: یک بانک باید بتواند به موقع رویدادهای مالی نامطلوب را پیش بینی و رصد و از وقوع آن ها جلوگیری کند. 
معاون وزیر اقتصاد با بیان ضرورت تطبیق تصمیمات با مقررات تدوین شده از سوی مراجع نظارتی گفت: با توجه به حجم عظیم رویدادهای مالی یک بانک، دیگر نمی توان با تشخیص یا حضور ذهن کارکنان، میزان تطبیق تصمیمات را با مقررات تشخیص داد. 
وی با بیان این نکته که یک بانک برای تعامل با بانک های دنیا نیازمند تطبیق اقدامات خود با قوانین و مقررات است، اضافه کرد: بانک مرکزی در این زمینه مطالعات زیادی را انجام داده و به تازگی هم دستورالعملی را تنظیم کرده که در کمیسیون فرعی شورای پول و اعتبار تصویب شده و پس از تصویب در کمیسیون اصلی، به بانک ها ابلاغ خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :