آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 2092
تاریخ انتشار : 25 مهر 1390 11:19
تعداد بازدید : 632

رییس کل سازمان توسعه تجارت :

جوایز صادراتی حذف نمی شود، ساماندهی می شود

رییس کل سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه تا چند روز دیگر بخشی از جوایز صادراتی به صورت نقدی پرداخت می شود،گفت: قرار نیست جوایز صادراتی حذف شود بلکه ساماندهی می شود.

 فارس- حمید صافدل افزود: پرداخت جوایز صادراتی همچنان ادامه دارد اما برای ساماندهی آن نیازمند هم‌فکری بخش خصوصی هستیم و بعد از یک دهه پرداخت مشوق‌های صادراتی باید به دنبال حمایت موثرتر آن باشیم.
وی گفت: ممکن است برخی از پرداخت‌های غیر مستقیم در زیرساخت‌های تجاری و یا در بخش‌های حمل و نقل در نگاه تقویتی به تشکل‌ها صورت بگیرد.
رییس کل سازمان توسعه تجارت گفت: قانون برنامه پنجم توسعه برای پرداخت معوقات راهکاری در نظر گرفته که اجرای این راهکار قانونی نیازمند مراحل مقدماتی است لذا ممکن است زمان ‌بر باشد.
وی اضافه کرد: ما نیازمند نقطه اتکای دایمی برای حمایت‌ از صادرات هستیم که این موضوع باید با همفکری بخش خصوصی و تهیه طرحی در مجلس تصویب شود.
صافدل گفت: طی چند روز آینده بخشی از جوایز صادراتی به صورت نقدی پرداخت می‌شود.
پیش از این رضا توفیقی، معاون بازاریابی و تنظیم روابط سازمان توسعه تجارت از برنامه دولت برای حذف جوایز صادراتی خبر داده بود.
اگر صادرات جدی بود، تامین اعتبارات جوایز آن سخت نبود
در همین حال رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران  در مورد پرداخت جوایز صادراتی گفت: میزان بدهی دولت به فعالان اقتصادی برای جوایز صادراتی در برابر بسیاری از پرداخت‌ها و ردیف‌هایی که در بودجه‌های عظیم سالانه دولت که مرتبا در حال افزایش است، رقم قابل توجهی نیست.
محمد نهاوندیان به مباحث مطرح شده از سوی مسولان مبنی بر تامین منابع مالی مربوط به جوایز صادراتی از محل فروش اموال و ساختمان‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد و گفت: معتقدم که بازتاب مطرح شدن چنین مباحثی از سوی مسوولان چندان مساعد نبوده و بازخورد مناسبی در میان اذهان به همراه ندارد، آن هم در مورد موضوع جوایز صادراتی که بار‌ها از سوی ریاست قوه مجریه، معاون اول رییس جمهور و همچنین وزیر صنعت، معدن و تجارت نسبت به تصمیمات دولت در خصوص آن خبر داده شده بود.
وی ضمن تاکید بر اینکه با وجود وعده‌های مکرر، تاکنون اعتبار مورد نیاز برای پرداخت مطالبات صادرکنندگان در اختیار سازمان مسوول یعنی سازمان توسعه تجارت قرار نگرفته است، افزود: تعلل‌های مکرر در پرداخت جوایز صادراتی، به نوبه خود امکان برنامه‌ریزی برای صادرکنندگان و تولیدکنندگان صادرات را بسیار دشوار می‌کند، از سوی دیگر این مساله به اعتماد فعالان اقتصادی به سیاست‌ها و وعده‌های دولت آسیب وارد می‌کند.
نهاوندیان یادآور شد: میزان بدهی دولت به فعالان اقتصادی برای جوایز صادراتی رقم بزرگی نیست. این رقم در برابر بسیاری از پرداخت‌ها و ردیف‌هایی که در بودجه‌های عظیم سالانه دولت که مرتبا در حال افزایش است، اعتبار قابل توجهی نیست.
به گفته وی، اگر صادرات جایگاه جدی خود را برای دولت داشت، تامین اعتبارات مورد نیاز پرداخت جوایز صادراتی به هیچ عنوان برای دولت سخت
 و دشوار نبود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :