آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 20922

الزام به احراز هویت حتی برای بلاگرها

چین در اینترنت سخت گیرتر شد

چین روز جمعه گذشته با تصویب قانونی جدید، کنترلش بر اینترنت را چندین برابر کرد. براساس این قانون، افراد باید نام واقعی خود را به ارایه دهندگان خدمات اینترنتی اعلام کنند و حتی برای ثبت وب سایت و وبلاگ، هویت شان را برای ارایه دهندگان این خدمات روشن کنند. علاوه بر این، ارایه دهندگان اینترنت نیز باید اطلاعات کاربران را در اختیار مقامات دولتی قرار دهند.

 

آسوشیتدپرس- براساس قانون جدید، دولت پکن می‌تواند تمامی پست‌ها یا صفحات وبی را که تشخیص می‌دهد حاوی اطلاعات «غیر قانونی» است، حذف کند.
خبرگزاری شینهوا اعلام کرد: ارایه‌دهندگان خدمات اینترنت باید فورا انتقال اطلاعات غیرقانونی را متوقف کنند و حتی قبل از اینکه به مقامات دولتی گزارش دهند، آنها را حذف کنند. این خبرگزاری دولتی همچنین گفت: ارایه‌دهندگان خدمات شبکه‌ای از این پس از کاربران می‌خواهند که برای ثبت وب‌سایت و وبلاگ، اطلاعات واقعی و دقیق خود را ارایه دهند؛ حال چه این افراد از اینترنت ثابت برای دسترسی به اینترنت بهره ببرند چه از ابزارهای همراه. البته اگر کاربری بخواهد از اینترنت فقط برای دریافت اطلاعات استفاده کند و قصد انتشار چیزی را نداشته باشد، می‌تواند هویت خود را ثبت نکند.
دولت چین می‌گوید که این قوانین به منظور حفظ اطلاعات شخصی به تصویب رسیده‌است، اما منتقدان بیم دارند که از این قوانین برای محدود کردن آزادی بیان استفاده شود. کاربران چینی منتقد حکومت به طور گسترده از اینترنت برای بیان نظرات خود استفاده می‌کنند. به ویژه در مورد فساد مالی مقامات حکومتی که مساله‌ای حساسیت‌برانگیز در چین است، بحث‌های زیادی در شبکه‌‎های اجتماعی صورت می‌گیرد و اطلاعات درباره نمونه‌های فساد ادعایی منتشر شده است. این در حالی است که «دیواره آتش چین» توجه بسیاری از کشورها را برای سانسور اینترنت و عدم دسترسی به شبکه‌های اجتماعی همانند توییتر، یوتیوب و فیس‌بوک را مسدود کرده، به خود جلب کرده است. سینا، بزرگ‌ترین شرکت اینترنتی چین و همچنین شبکه اجتماعی این کشور با نام ویبو (Weibo) هشدار داده‌اند که تصویب این قانون و اجبار کاربران به ثبت‌نام واقعی خود باعث کاهش شدید ترافیک این سرویس وبلاگ‌نویسی خرد خواهد شد. این شبکه اجتماعی هم‌اکنون حدود 300 میلیون کاربر دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :