آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 20929
تاریخ انتشار : 10 دی 1391 1:3
تعداد بازدید : 511

اعلام آمادگی «خواجه نصیر طوسی» برای ساخت ستاره یاب

رییس دانشکده هوافضای دانشگاه خواجه نصیرطوسی با اشاره به تکمیل نمونه صنعتی سامانه ناوبری ستاره یاب گفت: در حال حاضر آماده طراحی و ساخت نمونه عملیاتی آن و نصب روی ماهواره هستیم.

 

مهر- جعفر روشنیان در حاشیه دومین نمایشگاه توانمندی پژوهشی دانشگاه خواجه نصیر در خصوص آخرین وضعیت سامانه ستاره‌یاب نصیر یک افزود: در حال حاضر براساس سفارش کارفرمای این پروژه نمونه صنعتی سامانه ستاره‌یاب طراحی و ساخته شده است.
رییس دانشکده هوافضای دانشگاه خواجه نصیر کارفرمای پروژه را سازمان هوا فضا دانست و گفت: بر اساس توافق‌های صورت گرفته قرار بود که نمونه پروازی این سامانه یاب نیز ساخته شود که تاکنون اقدامی برای امضای تفاهم‌نامه‌های مورد نظر انجام نشده
 است.
وی با تاکید بر اینکه تحقیقات در زمینه این سامانه در این دانشکده ادامه دارد، گفت: ساخت نمونه پروازی این سامانه قرار بود با حمایت دستگاه‌های مربوط اجرایی شود که در این زمینه سازمان فضایی و سازمان هوا فضا قول‌های مساعدی داده بودند که تاکنون این قول‌ها عملیاتی نشده است.
روشنیان با بیان اینکه توانایی لازم برای ساخت نمونه پروازی این سامانه در دانشگاه موجود است، افزود: با ساخت نمونه صنعتی ستاره‌یاب نصیر یک فاصله چندانی با طراحی و ساخت نمونه عملیاتی این سامانه نداریم.
وی گفت: در نمونه عملیاتی این سامانه لازم است این سامانه شرایط فضایی را تحمل کند.
رییس دانشکده هوافضای دانشگاه خواجه نصیر با تاکید بر اینکه این سامانه قابل نصب روی هر ماهواره‌ای است، گفت: برای ساخت نمونه عملیاتی این سامانه به شش تا 9 ماه وقت نیاز است.روشنیان در ادامه به ویژگی‌های این سامانه اشاره کرد و گفت: سامانه ستاره‌یاب نصیر یک سامانه ناوبری است که قادر است با استفاده از چیدمان ستارگان به تعیین وضعیت ماهواره و ماهواره بر بپردازد.
وی گفت: این سامانه به کمک دوربین نجومی و تجهیزات اپتیکی خود از فضای اطراف ماهواره که شامل ستارگان است عکسی تهیه می‌کند و پس از پردازش عکس و استخراج اطلاعات آن ستارگان ثبت شده در تصویر شناسایی می‌شوند و وضعیت ماهواره با توجه به محور دید عکس تعیین می‌شود.روشنیان با تاکید بر اینکه فناوری این نوع سامانه‌ها بسیار پیچیده است، گفت: با اجرای این پروژه در دانشگاه خواجه نصیر کشور به دانش فنی این سامانه دست
یافت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :