آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 20941
تاریخ انتشار : 10 دی 1391 1:52
تعداد بازدید : 474

رییس سازمان حمایت تشریح کرد:

جزییات طرح کنترل بازار توسط بخش خصوصی

رییس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان گفت: براساس تصمیم جدید، از این پس تشکل ها وانجمن های بخش خصوصی در قیمت گذاری ها و نظارت و کنترل نقش بیشتری خواهند داشت.

 

فناوران- سیدجواد تقوی با اشاره به موضوع گروه‌بندی کالایی افزود: در ارتباط با طرح کنترل بازار، طرحی به مجموعه استان‌ها در چارچوب وظایف و تکالیف سازمانی تدوین شده که بر اساس آن بتوانیم بیشتر از ظرفیت‌های بخش خصوصی و تشکل‌ها در زمینه کنترل بازار استفاده کنیم.وی گفت: در این باره گروه‌بندی کالایی شامل سه بخش شده است که گروه اول به مجموعه کالاهای اساسی و استراتژیک اختصاص پیدا کرد که بیش از 70 درصد سبد هزینه خوراکی مردم را از آن خود می‌کند.
به گفته تقوی، در تامین ارز مورد نیاز این گروه، از ارز با نرخ مرجع استفاده می‌شود که در این راستا سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت به کنترل بازار شامل رصد تامین، توزیع، موجودی و قیمت‌ها خواهند پرداخت و به طور مسقیم امر بازرسی و نظارت را بر عهده خواهند داشت.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین به گروه دوم کالایی اشاره کرد و افزود: این گروه در اقتصاد ملی دارای اهمیت هستند و در زمینه مواد اولیه‌ای مورد استفاده در تولید تعلق پیدا می‌کنند که ارز مورد استفاده این گروه نیز از ارز با نرخ مرجع خواهد بود.
وی افزود: این کالاها را عمدتا براساس چارچوب تفاهم‌نامه‌ای که با تشکل‌ها به امضا خواهد رسید، در قالب ضوابط سازمان حمایت مورد بارزسی و کنترل قرار خواهیم داد و تلاش می‌کنیم با ظرفیت تشکل‌ها در زمینه تامین،‌ توزیع، موجودی و قیمت این کالاها اقدام کنیم.
او همچنین به گروه سوم شامل مجموعه کالاهای صنعتی و کالا و خدمات صنفی اشاره کرد و گفت: این گروه مشمول گروه اول و دوم نیستند اما همچنان باید ضوابط سازمان حمایت را عمل کنند.
به گفته وی، کمیسیون‌های نظارت استانی و شهرستانی مثل گذشته عمل کرده و در صورتی که مردم با شکایت یا پیشنهادی مواجه بودند می‌توانند از طریق سامانه 124 موضوع خود را مطرح کنند. به علاوه اینکه هم سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت و هم سازمان حمات آمادگی کامل دارند تا به این موضوعات بپردازند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :