fanavaran
آخرین اخبار
   
  کد خبر : 20944
  تاریخ انتشار : 10 دی 1391 1:57
  تعداد بازدید : 424

  رفع عناصر مزاحم در ارتباطات

  ارایه روش نوینی برای بازشناسی گفتار در موبایل و رایانه

  پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر با استفاده از صوت و تصویر روشی را برای بهبود گفتار در سامانه های هوشمند مانند همراه و رایانه های بدون موس عرضه کردند.

   

  خبرگزاری مهر- کامران قاصدی مجری این طرح با اشاره به اهمیت بازشناسی گفتار در حوزه ارتباطات هوشمند رایانه و انسان، گفت: بازشناسی گفتار به دلیل کاربردهای فراوان در فناوری‌های جدید و نقش اساسی آنها در حوزه ارتباطات هوشمند رایانه و انسان یکی از موضوعات مهم و مورد توجه محققان است.
  وی با اشاره به وجود برخی از عناصر مزاحم در ارتباطات هوشمند، گفت: سامانه‌های بازشناسی خودکار گفتار برای انجام ماموریت‌های مورد نظر بسیار ضروری است.قاصدی با بیان اینکه برای حل این مشکل تاکنون روش‌های مختلفی ارایه شده است، گفت: در این راستا پروژه‌ای در قالب پایان‌نامه دوره کارشناسی ارشد، با عنوان “بازشناشی گفتار مستقل از فرد با استفاده از تلفیق اطلاعات صوتی و تصویری” اجرایی شد.
  مجری طرح بازشناسی صوتی و تصویری گفتار را مستلزم استخراج ویژگی‌های تصویری ذکر کرد و افزود: برای این منظور با استفاده از یک مدل شبکه عصبی، فضای رنگی جدیدی به دست آمده، تا تمایز بیشتری میان پیکسل‌‌های لب و غیرلب ایجاد شود. سپس ویژگی‌های مورد نظر از سیگنال تصویری استخراج شده است.وی افزود: در این تحقیق علاوه بر ویژگی‌های صوتی از ویژگی‌های تصویری نیز برای بازشناسی گفتار استفاده شد و در نهایت موفق به بهبود بازشناسی به‌ویژه در شرایط نویزی شدیم.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :