آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 2102
تاریخ انتشار : 25 مهر 1390 11:47
تعداد بازدید : 613

رييس اتاق بازرگاني ايران هشدار داد:

شكل گيري يك چشمه رانتي ، بزرگ تر از اختلاس اخير

رييس اتاق بازرگاني، صنايع و معادن ايران با بیان اینکه اختلاف نرخ رسمي و غيررسمي در هر دلار 200 تومان است كه رانت محسوب مي شود، گفت : يك چشمه رانتي در كشور ما در حال شكل گيري است كه رقم آن ده ها برابر اختلاس اخير است.

ایسنا - محمد نهاونديان كه در نشست هيات نمايندگان اتاق بازرگاني ايران سخن مي‌گفت، ادامه داد: اگر اين اختلاف نرخ رسمي و غيررسمي دلار را براي رقم صادرات محاسبه كنيم، رقم رانت رقم بزرگي مي‌شود، به خصوص اينكه به دليل مشكلات بانكي اكنون صادر‌كنندگان و واردكنندگان مجبورند به صرافان مراجعه كنند. نهاونديان تاكيد كرد: بايد در اين مورد اقدام جدي كنيم و ريشه‌ آن را بخشكانيم نه اينكه بگذاريم تا يك دفعه اعلام كنند كه اين پول رانت جريان‌هايي را شكل داده است. وي در ادامه به رانت در سيستم واردات هم اشاره كرد و گفت: بيش از يك دهه طول كشيد تا واردات از حالت مجوز دادن در بيايد و تاكيد بر تعرفه‌ها باشد، اما اكنون شاهد هستيم دوباره به سمت مجوز دادن حركت مي‌شود. اينكه كار را از يك وزارتخانه به وزارتخانه‌ ديگر منتقل كنيم، مشكل حل نمي‌شود.
رييس اتاق ايران با بيان اينكه دسترسي و تخصيص منابع بايد از طريق مكانيسم رقابتي باشد، افزود: اطلاع‌رساني‌ها بايد بهنگام و براي همه باشد، اينكه فردي رانت اطلاعات داشته باشد و از يك تغيير نرخ آگاه شود، معنايش رانت است.
  انتظارها از سال جهاد اقتصادي
نهاونديان در ادامه عنوان كرد: در سال جهاد اقتصادي همه ما انتظار بهبود فضاي كسب و كار را داريم، اما سوء استفاده‌ اخير در فضاي كسب و كار نگراني ايجاد مي‌كند كه ممكن است شرايطي پيش بيايد كه از اصل موضوع هم آسيب‌زننده‌تر باشد. اكنون بايد از تسري اين اتفاق به فضاي كسب و كار جلوگيري كنيم.
وي ادامه داد: تغييرات مديريتي كه ما در سيستم بانكي شاهد هستيم، بايد سيستم را به سمت چابك‌تر و پاسخگو‌تر شدن سوق دهد. شايد وقت آن رسيده كه از اين تغييرات مكرر در سنوات گذشته در سيستم بانكي ببينيم چه‌مقدار بهره مثبت برده‌ايم و چه ميزان آسيب رسانده‌اند. در تغييرات مديريتي جهت‌گيري‌ها مهم است، بايد ديد آيا سيستم بانكي كشور به اين سمت مي‌رود كه به توليد كشور پاسخگو‌تر شود. وي گفت: در اصلاحاتي كه قطعا به دنبال اين سوء‌استفاده در جهت‌گيري‌هاي بانكي انجام مي‌شود، مهم آن است كه پاسخ‌ داده شود آيا به سمت سخت‌تر شدن كارها پيش‌ مي‌رويم يا خیر؟ وي افزود : در بودجه‌ سال 90 تصريح شده به واحد‌هاي توليدي از نظر منابع بانكي توجه شود، اما تاكنون غير از يكي دو بانك اقدامي در اين مورد صورت نگرفته است.
  فسادها در فضاي سختگيري‌ها شكل مي‌گيرد
رييس اتاق ايران در ادامه گفت : بايد درك كنيم كه فساد‌ها در فضاي سختگيري‌ها شكل مي‌گيرد. در جايي كه تخصيص‌ها سليقگي است نه قانونمند، فساد شكل مي‌گيرد. ما بايد در مسير بهبود فضاي كسب و كار تلاش جدي كنيم. اينكه ما خود را به بعضي از نمونه‌هاي استثنايي دلخوش كنيم و فضاي صنعت را ناديده بگيريم، مشكل حل نمي‌شود، بلكه بايد ابتدا مشكل را شناسايي و سپس براي آن اقدام كنيم.

  


آمار معاملات بورس
مجموع حجم معاملات     ۷۵۱  میلیون سهم
مجموع ارزش معاملات     ۱,۲۸۶,۹۷۳  میلیون ریال
جمع تعداد معاملات     ۱۶۸۲۴  معامله
ارزش بازار     ۱,۲۵۲,۰۴۹  میلیارد ریال


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :