آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 2107
تاریخ انتشار : 25 مهر 1390 12:10
تعداد بازدید : 658

میراث مردگان دنیای دیجیتال

بنابر نتایج مطالعه انگلیسی ها، بریتانیایی ها رمزهای عبور اینترنتی خود را در وصیت نامه شان برای وراث خود به ارث می گذارند تا موسیقی، عکس ها، ویدیوها و به طور کلی اطلاعات دیجیتالی شان بعد از مرگ از بین نرود.

خبرگزاری فرانسه- تقریبا 11 درصد از 2 هزار فردی که در نظرسنجی مرکز فناوری خلاق و اجتماعی (CAST) در دانشگاه لندن برای گزارش «نسل ابری» شرکت داشته‌اند، اعلام کرده‌اند که رمزهای عبورشان را برای وراث خود به ارث گذاشته‌اند یا قصد این کار را دارند. مرکز CAST این کلمات عبور را «میراث دیجیتالی» خوانده است.
استیون تروپ، یکی از مشاوران حقوقی گاردنر تروپ در این مورد گفت: در دورانی به سر می‌بریم که ارزش مالی مجموعه‌های موسیقی و ارزش عاطفی مجموعه‌های عکس بسیار زیاد است و اینها ارثیه ارزشمندی به شمار می‌روند که کسی می‌تواند برای وراث خود به جا بگذارد. در واقع محتوای دیجیتالی هم‌اکنون ارزش مالی و عاطفی بسیاری برای افراد دارد.
کریس برائر و جنیفر بارث نویسندگان گزارش «نسل ابری» با استفاده از جزییات 15 مطالعه موردی و نظرسنجی از طیف وسیعی از مردم، به این مفهوم رسیدند که نسل ابری یادگاری‌های شخصی و فرهنگی‌شان را در محیطی که خدمات آنلاین ابری نامیده می‌شود و به جای کامپیوتر شخصی در کامپیوترهای راه دور نگهداری می‌شوند، ثبت می‌کند.
محققان این مرکز در بخشی از مطالعات خود دریافتند که در گذشته، افراد طبیعتا می‌خواستند که موسیقی، عکس و ویدیوی ارزشمندشان را که در طول زندگی‌ از آنها استفاده می‌کردند، ذخیره کنند. اما هم‌اکنون به دنبال راهی هستند تا آنها را برای وراث خود به ارث بگذارند.
به گفته برائر، گویی که این محتوای دیجیتالی گویای هویت آنهاست و نشان می‌دهد که آنها چه کسانی بوده‌اند. برائر می‌گوید: محققان ما دریافتند که «بومی‌های دیجیتال» هم‌اکنون به طور غریزی به خدمات ابری برای تعامل، ذخیره و به اشتراک‌گذاری داده‌ها و علاقه‌مندی‌های شخصی‌شان اعتماد می‌کنند. ایده میراث دیجیتال از زمانی شکل گرفته که در خدمات ابری گفته شده حتی اگر کامپیوتر شخصي‌تان نیز آتش بگیرد، اطلاعات‌تان از بین نمی‌رود، زیرا در جایی به غیر از کامپیوتر شخصی ذخیره می‌شوند. در واقع با خدمات ابری، کاربران با کامپیوترشان کار می‌کنند، ایمیل‌شان را چک می‌کنند و عکس‌های‌شان (یا گنجینه‌های دیجیتالی دیگر) را در صندوق پست الکترونیکی‌شان ذخیره می‌کنند. اما تا به حال فکر کرده‌اید زمانی که کاربری فوت می‌شود چه بر سر هویت و فعالیت‌های آنلاین، یادگاری‌های دیجیتال و صفحات شبکه‌های اجتماعی وی می‌آید؟ این مساله‌ای است که مسوولان خدمات ابری به آن فکر می‌کنند و قصد دارند که این گنجینه‌های دیجیتال را برای همیشه ثبت و ذخیره کنند. به طور مثال، در فیس‌بوک زمانی که کاربری فوت می‌شود، صفحه پروفایلش را نگه می‌دارد، اما رمز عبور وی را هیچ کس دیگری ندارد و نمی‌تواند از
 صفحه اش عملا استفاده‌ای کند.
جالب اینجاست که در نظرسنجی مرکز فناوری اجتماعی و خلاق، 25 درصد افراد معتقد بودند که تا سال 2020 دیگر هیچ کس عکس چاپی از خود نخواهد داشت و 5/14 درصد نیز معتقدند که تا سال 2020 دیگر هیچ کتاب فیزیکی وجود نخواهد داشت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :