آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 211120
تاریخ انتشار : 9 خرداد 1396 10:10
تعداد بازدید : 1363

243 کتابخانه عمومی تا آخر خرداد به وای فای مجهز می شوند

معاونت برنامه ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد کتابخانه های عمومی کشور گفت: 190 کتابخانه عمومی تا پایان سال 1395 به وای فای مجهز شد.

نهاد کتابخانه های عمومی - معاونت برنامه ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد کتابخانه های عمومی کشور در گزارشی با بیان شاخص های مصوب سال و برنامه ریزی برای تجهیز 243 کتابخانه عمومی به اینترنت «وای فای»، تعداد کتابخانه های عمومی تجهیز یافته به این خدمات را تا پایان سال گذشته، 190 کتابخانه، معادل 78 درصد عنوان کرد.این معاونت در بخش دیگری از این گزارش، انتهای خرداد ماه سال جاری را زمان تجهیز 82 کتابخانه عمومی باقیمانده به خدمات اینترنت «وای فای» اعلام کرد.
براساس گزارش معاونت برنامه ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد، جهت راه اندازی این خدمات در سطح کتابخانه های عمومی کشور در استان های کمتر برخوردار، تعداد 204 دستگاه روتر و همچنین 265 دستگاه اکسس پوینت از سوی نهاد و از محل مانده تملک دارایی سال94 تهیه و نصب شده است.
براساس این گزارش امروزه مجلات به ویژه در حوزه موضوعات تخصصی به یکی از مهم ترین ابزارهای تولید، عرضه، نقد و استفاده از علوم تبدیل شده اند.
با ورود اینترنت به عرصه اطلاع رسانی علمی، این کارکرد ابعاد گسترده تری یافته و این امکان فراهم شده است تا بسیاری از مجلات نیز با به کار گیری ابزار جدید به شکلی نو و کارآمدتر در اختیار محققان قرار گیرند.
در همین راستا اداره کل اطلاع رسانی کتابخانه ملی نیز به منظور ارایه تسهیلات مناسب برای محققان و پژوهشگران دسترسی به تعدادی از پایگاه های مجلات و مقالات آنلاین را فراهم کرده است. اعضای کتابخانه ملی می توانند در داخل محیط کتابخانه به صورت رایگان از منابع این پایگاه ها در پژوهش های خود استفاده کنند.
یکی از این پایگاه های فراهم شده، پایگاه مجلات تخصصی نور از مجموعه بانک های اطلاعاتی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی است.
این پایگاه بانک اطلاعاتی متنی- تصویری است که در راستای تسهیل و ترویج امر پژوهش، وظیفه شناسایی و عرضه مجلات تخصصی علوم اسلامی و انسانی در فضای مجازی را بر عهده دارد.
این پایگاه شامل مقالات 1700 عنوان مجله است که حوزه های مختلف علوم انسانی را پوشش می دهند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :