آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 211157
تاریخ انتشار : 9 خرداد 1396 10:58
تعداد بازدید : 1219

1000 برابر

دانشمندان به تازگی هولوگرامی بسیار نازک ساخته اند که به دلیل باریکی بیش از حدی که دارد قابل استفاده در وسایل مختلفی چون گوشی های هوشمند، صفحه نمایشگرهای کامپیوتر و تلویزیون هاست. ضخامت این هولوگرام 1000 برابر نازک تر از تار موست.


آنا- دانشمندان همواره به دنبال آن بوده اند که تا حد امکان هولوگرام ها را نازک کنند که بتوان آنها را با دستگاه ها و وسایل شخصی هماهنگ کرد. هولوگرام های کامپیوتری معمول برای استفاده در دستگاه های الکترونیکی بسیار بزرگ هستند اما با ساخت این هولوگرام های جدید، این مانع را از سر راه برمی دارد.
در یک دستگاه هولوگرافی، نور را باید به گونه ای مدیریت کرد که توهمی از یک شیء سه بعدی بسازد. تاکنون، مواد به کار رفته در ساخت هولوگرام باید به نازکی طول موج های نوری بودند که سعی بر مدیریت آن بود. محققان شرایط را به گونه ای هدایت کرده اند که بتوانند با استفاده از مواد عجیبی موسوم به مواد عایق توپولوژیک بتوانند بر محدودیت های معمول ضخامت این هولوگرام ها غلبه کنند. این گروه تحقیقاتی، عایق توپولوژیک خود را با کشت غشایی 25 نانومتری از ترکیب روی یک ویفر در داخل لایه سیلیکونی تولید کرده اند.
ضریب شکست بالا باعث جهش نور در اطراف «عایق توپولوژیک» می شود. زمانی که انعکاس داخلی چندگانه باعث تشکیل فازهای مختلف نور می شود، موقعیت هایی را برای تشکیل یک هولوگرام سه بعدی ایجاد می کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :