آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 211714
تاریخ انتشار : 22 خرداد 1396 10:43
تعداد بازدید : 913

سرعت کامپیوتر های آینده صد برابر می شود

شاید باورکردنی نباشد ولی در آینده با ورود نسل جدید پردازشگرها، سرعت کامپیوتر ها صد برابر سریع تر خواهد شد. اگر به تاریخ علم کامپیوتر نگاهی بیندازیم این افزایش سرعت دور از ذهن نیست.


فناوران- ترانزیستورهای لیزری کلید این جهش فناوری خواهند بود. این ترانزیستورها می توانند بین دو حالت پایدار یعنی حالت های الکترونیک و فوتونیک جابه جا شوند. این فناوری، سرعت کامپیوتر ها را در آینده با این پردازشگرهای جدید به صد برابر سرعت های کنونی می رساند.
نمونه ای از این قطعات الکترونیک ساخته شده که به آن ترانزیستور دو حالته می گویند. این قطعات توانایی جابه جایی متناوب بین حالت های اپتیک و الکترونیک را دارند. با این روش، داده ها در کامپیوترهای آینده می توانند از طریق فوتون ها هم منتقل شوند. این سرعت بالا به دلیل نبود مشکلات تداخلی است که در ترانزیستورهای الکترونی وجود دارد.
در سامانه های کنونی، ریزتراشه ها از میلیاردها قطعه کوچک به نام ترانزیستور ساخته شده اند. کامپیوتر ها، هم اکنون بسیار سریع شده اند که این عامل سبب افزایش تعداد ترانزیستورها شده است.
بر اساس قانون مور، تعداد ترانزیستورها در مدار مجتمع، هرساله دو برابر خواهد شد. این قانون از سال ۱۹۶۰ که برای نخستین بار توسط گوردون مور، بنیانگذار اینتل مطرح شده است، تاکنون برقرار بوده است؛ اما مشکلات فنی گسترده، این قانون را در سال های آینده با دشواری روبه رو خواهد کرد.
درصورتی که راه حل تازه ای برای پیشرفت ترانزیستورها ارایه نشود، در آینده نزدیک توان پردازش کامپیوتر ها ثابت می ماند و افزایش چشمگیری نخواهد یافت. ترانزیستورها هم اکنون بی اندازه کوچک شده اند و ادامه کوچک سازی آنها در آینده نزدیک ممکن نیست.
به همین دلیل مهندسان سعی می کنند کامپیوتر هایی را بر اساس نور طراحی کنند. فوتون ها در مقایسه با الکترون ها دارای سرعت بالاتری هستند و محدودیت های کمتری دارند.
البته حذف الکترون در پردازشگرها بسیار سخت است برای همین در پردازشگرهای جدید از ترکیب الکترون و فوتون استفاده خواهد شد. البته این پردازنده ها فعلا در حد آزمایشگاهی هستند اما در صورت ظهور این فناوری، محیط پیرامون ما دچار تحول اساسی می شود.
هم اکنون با کار روی هوش مصنوعی و تصویرسازی های سه بعدی و بهره گیری از کامپیوتر برای خودروهای خودران، نیاز به پردازشگرهای بسیار توانمند بیش از گذشته حس می شود. به احتمال زیاد با ظهور چنین پردازشگرهای پرسرعتی مسیر توسعه هوش مصنوعی و علوم مختلف نیز دچار تحول اساسی می شود.
اما تا رسیدن آن روز کار روی پردازشگرهای کنونی ادامه می یابد و فعلا در آینده نزدیک شاهد افزایش هسته ها و کوچک شدن و افزایش بازده پردازنده های کنونی خواهیم بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :