آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 211741
تاریخ انتشار : 22 خرداد 1396 11:30
تعداد بازدید : 564

بورس کالا به اقتصاد الکترونیکی کمک می کند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: بورس کالا یکی از شاهراه های پیاده سازی اقتصاد الکترونیکی برای مبارزه با فساد و جلوگیری از رانت در بازار کالایی کشور است.

تسنیم - علی اکبر کریمی درباره چگونگی مبارزه با فساد و رانت در اقتصاد از سوی دولت گفت: به طور یقین یکی از مهم ترین راهکارهای مبارزه با فساد، ایجاد شفافیت حداکثری در معاملات و جا به جایی وجوه در سیستم بانکی و به ویژه معاملات دولت است در این راستا هر چقدر که در استقرار و توسعه عملکرد سامانه ها الکترونیکی در زمینه های مختلف تلاش کنیم، این شفافیت گسترده تر خواهد شد. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان نقش بورس کالا در افزایش شفافیت در بازارهای کالایی کشور افزود: در حوزه معاملات کالاها با توجه به اینکه بسیاری از تولیدکنندگان بزرگ و کوچک کشور ما انواع محصولات شان را در بورس کالا عرضه می کنند، این بورس می تواند یکی از شاهراه های پیاده سازی اقتصاد الکترونیکی برای مبارزه با فساد و  جلوگیری از رانت در معاملات کالا باشد. 
وی ادامه داد: شرکت های بزرگی که معاملات کالایی در آنها صورت می گیرد، حتی اگر به نوعی از لحاظ حقوقی دولتی محسوب نشوند، وصل به بخش عمومی هستند و اگر کالاهایی مثل مواد پتروشیمی، کشاورزی و غیره وقتی در سطح کشور بخواهند معامله شوند، قطعا ممکن است رانت و فساد به وجود آید و ممکن است افرادی با داشتن رانت اطلاعاتی، خرید پیش دستانه کنند و آن را در زمانی با قیمت بالاتر عرضه می کنند. در این شرایط یکی از مکانیزم هایی که می تواند عدالت را در روند معاملات حاکم کرده و به شفافیت و کاهش فساد کمک کند، هدایت انجام معاملات در بورس کالاست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :