آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 211746
تاریخ انتشار : 22 خرداد 1396 11:39
تعداد بازدید : 910

موشی که آدم دروغگو را رسوا می کند

هوش مصنوعی می تواند دروغ گویی کاربر رایانه درباره هویتش را از روی حرکات ماوس تشخیص دهد.

مهر- مجله ساینس می نویسد: همه ساله میلیون ها کاربر رایانه از به سرقت رفتن هویت شان در دنیای مجازی خبر می دهند، درحالی که شیوه ای مؤثر برای تشخیص هویت های جعلی وجود ندارد. اکنون گروهی از محققان ایتالیایی دست به کار شده و موفق شده اند که با استفاده از هوش مصنوعی این دروغ را برملا کنند.
محققان با آگاهی از این واقعیت که روش های فعلی نظیر گفت وگوی رودررو یا دروغ سنج ها قابلیت به کارگیری در دنیای مجازی و از راه دور را ندارند، به آزمایش های مؤثری دست یافته اند که مبتنی بر رایانه هستند.
در این نگرش جدید از سطح پیشرفته ای از هوش مصنوعی برای سنجش تأخیر زمانی در پاسخ دهی به سؤالاتی استفاده می شود که درخصوص ثبت اطلاعات شخصی مطرح می شوند.
محققان ایتالیایی گروهی داوطلب را در مقابل یک سری پرسش های قابل پیش بینی و غیرقابل پیش بینی قرار داده و از نتایج به دست آمده اطلاعات جالب توجهی تهیه کردند. در ادامه این اطلاعات به رایانه منتقل شده تا دروغگوها از آنهایی که راست می گویند، جدا شوند.
الگوریتم هایی که بدین ترتیب ارایه شد با ضریب دقت بین 5/77 تا ۸۵ درصد توانستند پاسخ های درست را تشخیص دهند.اما نکته جالب این بود که با افزوده شدن فاکتور مسیر حرکت ماوس رایانه در حین پاسخگویی، ضریب دقت به ۹۰ تا ۹۵ درصد افزایش یافت.
اگرچه این یافته جدید در نوع خود جالب توجه و کم سابقه است، اما برخی محققان نظیر جورجیو گینس از دانشمندان علوم عصبی دانشگاه پلی موث معتقد است نمی توان به آن به عنوان ابزاری کاملا کاربردی نگاه کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :