آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 211784
تاریخ انتشار : 23 خرداد 1396 10:13
تعداد بازدید : 676

وزارت ارتباطات از نگاه نایب رییس سازمان نظام صنفی رایانه‎ای کشور

بحری :مجموع عملکرد وزارت ICT دولت یازدهم مثبت بود

نایب رییس سازمان نظام صنفی رایانه‎ای کشور افزایش پهنای باند اینترنت را از اقدامات کلیدی این دولت در حوزه فناوری اطلاعات می داند و درعین حال معتقد است، شرکت های خصولتی که در دولت های قبل بسیار رشد کردند و در این دولت هم جلو رفتند، اجازه رقابت سالم را به بخش خصوصی نمی دهند و نفس خصوصی ها را گرفتند.

ایسنا - باقر بحری درباره عملکرد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در چهار سال گذشته گفت: دولت یازدهم عملا در مقایسه با عملکرد دو دولت گذشته کارهای مثبت زیادی انجام داده است که نباید آنها را نادیده گرفت. افزایش پهنای باند، مقابله با فیلترینگ ها و تقویت کسب و کار اینترنتی از اقدامات مثبتی بوده است که موجب می شود به کارکرد دولت جدید امیدوار شویم. البته وقتی کسی کار مثبتی می کند، انتظارات برای طی کردن بقیه راه مثبت از او بالا می رود.
وی ادامه داد: یکی از نمونه های این انتظار این است که در حال حاضر اوضاع کسب و کار در بخش IT رکود زیادی دارد و مشکلاتی را در زمینه های بیمه، مالیات و از این دست شاهدیم که کمتر مورد توجه قرار گرفته است. همچنین مشکل اساسی که به طور کلی وجود دارد، این است که در مقابل تحولاتی که در سطح جهانی در حوزه IT رخ می دهد، هنوز خیلی عقب هستیم.
 لزوم توجه به بخش خصوصی واقعی
نایب رییس سازمان نظام صنفی رایانه‎ای کشور موضوع ساماندهی صنف را از موضوعات مهم دانست و گفت: به نظر می رسد پذیرش سازمان نظام صنفی به عنوان تنها ارگان رسمی که می تواند این کسب و کار را رونق دهد، کمتر مورد توجه قرار گرفته است. به عبارتی حداقل در حرف، بخش خصوصی مورد توجه قرار می گیرد اما در عمل تغییر جدی صورت نگرفته است. مهم ترین موضوعی که وجود دارد این است که بخش خصوصی باید جایگاه خود را پیدا کند.
بحری با انتقاد از افزایش شرکت های خصولتی اظهار کرد: در دولت های قبل شرکت های خصولتی رشد بسیاری کردند، شرکت هایی که اجازه رقابت سالم را به بخش خصوصی نمی دهند و نفس خصوصی ها را گرفتند. این مساله متاسفانه در این دولت هم جلو رفته است و ما شاهدیم اکثر نهادهای حاکمیتی یا دولتی، شرکت های خصولتی تاسیس کردند که امکانات، پول و قدرت زیادی دارند و شرکت های خصوصی باید با آنها رقابت کنند که این یک رقابت نابرابر است.
 رونق کسب و کارهای اینترنتی با افزایش پهنای باند 
وی با بیان اینکه منصفانه نیست از افزایش پهنای باند در دولت یازدهم چشم پوشی کنیم، اظهار کرد: برخی اقدامات کلیدی هستند و افزایش پهنای باند نیز جزو موارد کلیدی بوده است. افزایش پهنای باند موضوع بزرگی است و حتی هنوز هم جای زیادی برای گسترش دارد، اما همین مقدار افزایش نیز باعث افزایش رونق کسب و کار در جامعه شده است؛ بنابراین افزایش پهنای باند کار کوچکی نیست، البته با برداشتن این قدم باید قدم های بعدی نیز برداشته شود.
وی درباره اهمیت فعالیت شبکه های اجتماعی گفت: بسیاری از شغل ها، ارتباط ها و مسایل اجتماعی در حال حاضر توسط تلگرام هدایت می شود. اگر این موضوع را در نظر بگیریم که تلگرام مسدود نشده و به فعالیت خود ادامه می دهد، همین یک کار اقدام بسیار بزرگی است؛ بنابراین باید توجه داشت کارهای مثبت زیادی انجام شده است. با وجود این در این حوزه ما بسیار عقبیم و در برابر تحولات جهانی، قوانین کهنه ای داریم که باید جدی تر به آن ها پرداخته شود.
 ضرورت هماهنگی با پدیده‎های جدید
بحری با بیان اینکه دنیا در حال تحول است و ما نباید براساس قوانین کهنه گذشته با پدیده های جدید برخورد کنیم، گفت: پدیده های جدید باید کار خود را انجام دهند و ما برای آنها لباس بدوزیم. ضعف قانون تنها به دولت بر نمی گردد؛ بلکه به قوه مقننه نیز بر می گردد. حتی قوه قضاییه هم در این حوزه عقب است. لازم است با مسایلی که در رابطه با حوزه فناوری اطلاعات وجود دارد برخورد مناسب تری شود، خصوصا مصادیق فیلترینگ که از موضوعات مهمی هستند. ما شاهدیم در حال حاضر مواردی فیلتر است که شاید اصلا ضرورتی برای فیلترشان وجود نداشته باشد.
وی با انتقاد از فیلترینگ شبکه های اجتماعی اظهار کرد: فیس بوک و توییتر در کشور فیلتر هستند اما اکثر افراد حاکمیت در این شبکه ها حساب دارند. واقعیت این است که مسایل غیراخلاقی یا سیاسی در سایر سایت ها و اپلیکیشن ها هم مجال بروز دارند. با رفع فیلترینگ فیس بوک و توییتر امکان رونق کسب و کار ایجاد می شود. این روزها یوتیوب بیشتر از اینکه در خدمت مسایل اجتماعی یا سیاسی باشد، کسب و کار و اشتغال را بسیار رونق می دهد و فیلترینگ مانع این موارد است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :