آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 211785
تاریخ انتشار : 23 خرداد 1396 10:14
تعداد بازدید : 1407

با اقدام سازمان حمایت از مصرف‌کننده

افزایش 10 ریالی نرخ پیامک متوقف شد

مجلس در سال 94 اخذ 10 ریال بابت ارسال هر پیامک برای منظور به حساب درآمد عمومی دولت را تصویب کرد؛ در سال 95 دولت بار دیگر این بند را پیشنهاد داد که به تصویب نرسید اما مانند سال 94 اجرا شد که بر اساس بررسی های سازمان حمایت از مصرف کنندگان امسال نیز این هزینه بدون مصوبه همچنان از مشترکان اخذ می شود.

فارس - سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان روز قبل از توقف اخذ 10 ریال بابت ارسال هر پیامک برای منظور به حساب درآمد عمومی دولت به دلیل غیرقانونی بودن آن خبر داد. 
بنابر اعلام سازمان حمایت اخذ این هزینه در سال ۹۵ پشتوانه قانونی نداشته است.
به استناد مفاد بند (ز) تبصره 19 قانون بودجه سال 94، اپراتورهای ارایه دهنده خدمات تلفن همراه موظف بودند علاوه بر قیمت هر پیامک، مبلغ ١٠ ریال از استفاده کنندگان خدمات مزبور دریافت و به حساب درآمد عمومی نزد خزانه داری کل کشور واریز کنند تا در موارد تعیین شده در قانون هزینه شود.
در سال 95 نیز علی رغم اینکه حکم فوق الذکر در تبصره های قانون بودجه سال 95 نیامده بود اما در جداول مربوط به منابع درآمدی دولت، ذکر و مانند سال 94 درج شده بود که بر همین اساس نیز اپراتورهای تلفن همراه شامل همراه اول، ایرانسل و رایتل اخذ مبلغ 10 ریال بابت ارسال هر پیامک را در سال 95 نیز ادامه داده و از مشترکان دریافت می کردند در حالی که مجوز قانونی لازم را 
نداشتند.
نبود بندی در قانون بودجه 95 درباره اخذ هزینه 10 ریالی هر پیامک در حالی است که دولت در لایحه بودجه سال 95 مانند لایحه بودجه 94 پیشنهاد افزایش 10 ریالی قیمت هر پیامک را مطرح کرد و برای آن 400 میلیون تومانی درآمد پیش بینی کرده بود. 
این در حالیست که دولت در سال 96 نیز در لایحه بودجه افزایش 10 ریالی قیمت هر پیامک را پیشنهاد کرده است.
با این وجود بررسی ها نشان می دهد علیرغم پیشنهاد دولت در لایحه بودجه 96 اما در قانون بودجه 96 نیز دستوری برای افزایش 10 ریالی قیمت هر پیامک وجود ندارد و امسال نیز این بند فاقد وجاهت قانونی است.
اما از ابتدای سال 96 مانند دو سال گذشته اپراتورهای تلفن همراه قیمت هر پیامک را 10 ریال گرانتر محاسبه و 10 ریال مابه التفاوت آن را به حساب درآمد عمومی دولت منظور می کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :