آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 211788
تاریخ انتشار : 23 خرداد 1396 10:19
تعداد بازدید : 635

31 خرداد آخرین مهلت خوداظهاری صنف آی‌تی برای مالیات سال 95

جریمه سنگین در انتظار کم اظهارها

هفته های منتهی به تیر ماه برای فعالان بازارهای گوناگون و از جمله آی تی، دوران کش مکش های مالیاتی بر سر میزان مالیات در نظر گرفته برای این صنف است.

مریم عسگری
امسال هم اعضای صنف آی تی با توجه به وضعیت نامساعد بازار و کاهش حجم فروش و درآمد یک ساله، نگران محاسبه و نحوه پرداخت مالیات هستند. البته در سال جدید در نحوه محاسبه مالیات صنف آی تی تغییراتی به وجود آمده است و گویا سازمان امور مالیاتی اصل را بر اعتماد بر کسبه گذاشته و اعلام کرده است که کسبه بازار کامپیوتر درباره میزان درامد یکساله خود باید خوداظهاری کرده و برای تکمیل فرم های 12 صفحه ای خوداظهاری اقدام کنند.
به گفته رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه، فعالان بازار کامپیوتر تا 31 خرداد ماه فرصت دارند برای تکمیل و ارسال فرم خود اظهاری مالی به سازمان امور مالیاتی اقدام کنند در غیر این صورت مشمول پرداخت جریمه 2 میلیون تومانی بابت عدم ارسال فرم خود اظهاری به این سازمان می شوند.
سید مهدی میرمهدی با بیان این مطلب که اتحادیه برای پرداخت مالیات سال 95 هیچ توافق نامه ای با اداره مالیات نداشته و واحدهای صنفی حتما در اسرع وقت به صورت خوداظهاری اقدام به پرداخت مالیات کنند، گفت: در اظهارنامه های مالیاتی تغییرات جدیدی اعمال شده است و بنا بر این آن دسته از فعالان بازار که درآمدی کمتر از یک میلیارد تومان در سال دارند، در ردیف 3 مالیاتی، آن دسته که درآمد سالانه آنها بین یک تا 3 میلیارد تومان در ردیف 2 مالیاتی و صاحبان درآمد بالاتر از 3 میلیارد تومان در سال در رده یک مالیاتی قرار می گیرند.
میر مهدی افزود: با لحاظ کردن این رده بندی، کسبه بازار کامپیوتر در ردیف سوم قرار دارند و مطابق قانون باید درآمد خود را اعلام و مالیات آن را پرداخت کنند.
وی با بیان این مطلب که مؤدیان مالیاتی باید هنگام پر کردن فرم خوداظهاری صداقت را در نظر بگیرند، گفت: در صورتی که اسنادی دال بر عدم صداقت فعالان بازار درباره خوداظهاری آنها به دست سازمان امور مالیاتی برسد، جریمه سنگینی در انتظار آنهاست. رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه همچنین به فعالان بازار توصیه کرد برای تکمیل فرم 12 صفحه ای خود اظهاری به کافی نت های دارای پروانه کسب و عضو اتحادیه فناوران رایانه مراجعه کنند. زیرا این کافی نت ها در محل اتحادیه مورد نظر آموزش دیده و نکات قابل توجه برای تکمیل فرم را مد نظر قرار می دهند؛ لذا مؤدی مالیاتی بدون هیچ مشکلی از ارسال فرم خود اظهاری به سازمان امور مالیاتی اطمینان خاطر خواهد داشت.مؤدیان مالیاتی تا پایان خرداد ماه برای ارسال فرم های خوداظهاری فرصت دارند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :