آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 211811
تاریخ انتشار : 23 خرداد 1396 10:42
تعداد بازدید : 634

گمرک اعلام کرد؛

ثبت منشاء ارز در فرآیند ثبت سفارش الزامی شد

گمرک ایران در اطلاعیه ای اعلام کرد که از روز چهارشنبه ۲۴ خرداد، ثبت منشاء ارز در فرآیند ثبت سفارش کالا الزامی است و صدور مجوز بارگیری پس از آن صورت می گیرد.

فناوران – به موجب این اطلاعیه، گمرک با مشارکت بانک مرکزی برای راه اندازی صفحه منشاء ارز اقدام کرده و کلیه صاحبان کالا ملزم به ثبت اطلاعات منش ارز هستند.
بر این اساس کلیه وارد کنندگان هنگام انجام تشریفات کالا، برای اعلام محل ارز تامین شده برای ورود کالا اقدام خواهند کرد. این امر در راستای ایجاد امکان نظارت بر ورود و خروج ارز توسط بانک مرکزی صورت گرفته است که تا قبل از اجرای سامانه جامع گمرک و پنجره واحد تجارت فرامرزی میسر نبوده است.
همچنین براساس اعلام گمرک، کلیه شرکت های حمل و نقل داخلی نیز از تاریخ ۲۷ خرداد باید برای تسویه حواله های بارگیری صادر شده در پنجره واحد تجارت فرامرزی اقدام کنند. در اطلاعیه گمرک آمده است: هم اکنون امکان تسویه حواله بارگیری های صادرشده برای شرکت های حمل ونقل داخلی در پنجره واحد تجارت فرامرزی فراهم شده است.
در راستای اجرای تفاهم نامه تبادل الکترونیکی داده بین گمرک ایران و سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای، امکان تسویه حواله های بارگیری صادرشده جهت شرکت های حمل ونقل داخلی فراهم شد.
بر این اساس، شرکت های حمل ونقل داخلی باید با مراجعه به سامانه پنجره واحد تجارت فرامرزی به آدرس epl.irica.ir از منوی تسویه حواله بارگیری به ثبت اطلاعات موردنیاز و تسویه حواله های بارگیری اقدام کنند.با سامانه هوشمند حواله بارگیری الکترونیکی ضمن هماهنگی بیشتر بین گمرک، بندر و پایانه حمل ونقل در وقت و هزینه شرکت ها و صاحبان کالا صرفه جویی می شود.
در این سامانه، اطلاعات حواله بارگیری کالا توسط شرکت های حمل ونقل مستقر در پایانه وارد و به صورت برخط توسط گمرک و اداره گارد و انتظامات جهت کنترل و ساماندهی تردد کامیون ها استفاده می شود.
پیاده سازی این سامانه که با هدف تبادل الکترونیکی اسناد میان گمرک و پایانه حمل ونقل طراحی شده، علاوه بر مکانیزه کردن فرایندهای درب ورود و خروج کامیون رو، موجب افزایش سرعت و دقت در کنترل کامیون های ورودی و خروجی، کاهش بار ترافیکی در درب های عملیاتی، روان سازی عبور کامیون ها، جلوگیری از جعل احتمالی حواله بارگیری و همچنین تسریع و تسهیل کار رانندگان و افزایش رضایت آنها شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :