آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 211866
تاریخ انتشار : 24 خرداد 1396 10:54
تعداد بازدید : 608

عضو هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای به وزیر ICT دولت دوازدهم پیشنهاد داد:

اختصاص بخش ویژه‎ شناسایی و حمایت از تولیدکنندگان واقعی فناوری اطلاعات

عضو هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه ای با بیان اینکه زیرساخت های ارتباطی کشور در حوزه شبکه های ارتباطی در مقایسه با کشورهای همسایه از حداقل های خوبی برخوردار است و در این مساله وزارتخانه های دیگر همچون وزارت نیرو و وزارت مسکن نیز کمک های شایانی در این حوزه داشته اند، گفت: خوشبختانه با توجه به اینکه بک بون پشتیبان فیبر نوری کشور از چند مسیر تامین می شود، می توان به صراحت ادعا کرد که دیگر شاهد قطعی اینترنت کشور همانند سالیان گذشته نخواهیم بود.

ایسنا - حمید بابادی نیا افزود: متاسفانه رکود اقتصادی در کشور در همه حوزه ها و همچنین در صنعت فناوری اطلاعات نیز تاثیر گذاشته است. اما باید دید وزارت ارتباطات با توجه به امکاناتی که در اختیار داشته، توانسته است با عملکرد مناسبی از این تنگنا به خوبی عبور کند یا خیر. در این باره به عقیده من، وزارت ارتباطات بهتر از اینها نیز می توانست عمل کند.
وی درخصوص حضور نصرالله جهانگرد در سمت مدیریت سازمان فناوری اطلاعات وزارت ارتباطات گفت: انتظار بخش خصوصی این بود که با حضور ایشان در این سمت، پروژه های زیرساختی و همچنین پروژه های IT  مرتبط با دولت الکترونیکی با رشد مضاعفی همراه شود و پروژه های بیشتری را در زمینه ارتباطات و مسایل تولید در فناوری اطلاعات داشته باشیم. اما متاسفانه در این حوزه ها این رشد با انتظارات کارشناسان این حوزه همخوانی لازم را نداشته است هرچند که قد م های خوب و مثبتی در این راستا برداشته شده است که نمی توان منکر زحمات دوستان در سازمان فناوری اطلاعات شد. او با بیان اینکه ما در کشور با توجه به بحث تحریم ها نیازمندیم نگاه ویژه ای به مبحث تولید در وزارت ارتباطات شود، گفت: ما باید بتوانیم از مزیت های نسبی کشورمان در حوزه تولید استفاده کنیم. برای نمونه در حوزه شبکه های کامپیوتری و در قسمت پسیو شبکه می توانیم در تولید تجهیزات «رک» خودکفا و حتی صادرکننده هم باشیم. در چهار سال گذشته هیچ کمکی از سوی دولت در این زمینه انجام نشده است؛ درحالی که ساخت تجهیزات مرتبط با این امر بسیار پرهزینه نیست.
وی با بیان اینکه در حوزه ای مانند تولید «رک» و همین طور تولیداتی از این دست که می توانند در داخل تولید شوند، نباید اجازه واردات غیرضروری بدهیم، گفت: اینگونه واردات ها اصلا توجیه اقتصادی ندارد بلکه باید بخش خصوصی را در زمینه تولیدات داخلی حمایت کرد. برای مثال ما در زمینه تولیدات بدنه فلزی هم دانش مهندسی و طراحی و هم ابزار تولید اینگونه تولیدات را داریم.
این کارشناس پیشنهاد کرد: در سازمان فناوری اطلاعات یک قسمت ویژه برای شناسایی شرکت های تولیدی در حوزه فناوری اطلاعات راه اندازی شود که شرکت هایی که در این زمینه سابقه و ادعا دارند، شناسایی و از آنها حمایت کند تا به سطح استانداردهای بین المللی برسند؛ در هر حال شرکت های تولیدی می بایست همواره در بالاترین اولویت به لحاظ حمایت های دولتی قرار گیرند هر چند که سایر شرکت ها هم به علت رکود اقتصادی نیازمند سرمایه در گردش کارهای تجاری مرتبط با بنگاه های اقتصادی خود هستند.
وی با بیان اینکه دولت یازدهم و وزارت ارتباطات در حوزه فضای مجازی اقدامات خوبی را انجام داده اند، گفت: آقای واعظی از وجود و گسترش فضای مجازی حمایت کرد اما در عوض بحث کنترل این فضا را نیز مطرح کرد که تفکر درست و معقولی است؛ ما باید در رشد تکنولوژی و صنعت آی تی کشور به دنبال این قبیل تفکرات باشیم تا از صحنه رقابت جهانی عقب نمانیم که خوشبختانه دولت در این زمینه به نحو مناسبی عمل کرده است.
بابادی نیا همچنین درباره ضرورت ایجاد تسهیلات و معافیت های مالیاتی شرکت های خصوصی برای ایجاد اشتغال بیشتر گفت: برای ترغیب شرکت های خصوصی برای جذب بیشتر افراد و ایجاد اشتغال در جامعه در ابتدا باید برای آنها ایجاد انگیزه کرد.
او ادامه داد: برای مثال  باید به شرکت های خصوصی متناسب با افزایش تعداد کارکنانشان معافیت هایی تعلق گیرد، این معافیت ها می تواند در قالب مالیات عملکرد آنها، بیمه کارکنان جدید یا تسهیلات کم بهره تجلی پیدا کند، چرا که بدون ایجاد انگیزه و مشوق برای کارآفرینان در جهت اشتغال زایی، نمی توان از این فعالان با توجه به مشکلات موجود توقع داشت که بدون آنکه بازخورد حمایتی مناسب دریافت کنند با جذب نیروی بیشتر به هزینه های خود بیفزایند یا تضامین مناسب و عملی در خصوص تضمین سرمایه گذاری به کارآفرینان حوزه فناوری اطلاعات داده شود. بدین طریق می توان حتی انتظار داشت که کارآفرینان خارجی نیز جذب کشور شوند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :