آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 211869
تاریخ انتشار : 24 خرداد 1396 11:0
تعداد بازدید : 997

یک شرکت امنیتی آمریکایی ادعا کرد

سلاح مخوف سایبری روس ها شبکه برق را مختل می کند

به ادعای محققان آمریکایی، هکرهای متحد دولت روسیه، سلاح سایبری جدیدی ساخته اند که حتی می تواند شبکه برق رسانی را دچار اختلال کند.

Gizmodo- اگر ادعای محققان درست باشد، سلاح سایبری روسیه می تواند در نوع خود خطرناک ترین باشد و با ایجاد اختلال در سیستم برق، تاثیر مستقیمی روی زندگی مردمی بگذارد که در آمریکا زندگی می کنند. محققان شرکت امنیت سایبری Dragos می گویند که این بدافزار که CrashOverride نامیده شده، پیش از این شناخته شده بود و همانی ا ست که در دسامبر سال ۲۰۱۵، برق ۲۰ درصد از کی یف، پایتخت اوکراین را قطع کرد. شرکت دراگوس می گوید تقریبا اطمینان دارد گروهی که بدافزار جدید را طراحی کرده است (گروهی که با نام الکتروم شناخته می شود) از همان سیستم کامپیوتری استفاده کرده که در جریان حملات به کی یف، از آنها استفاده شده بود.
حمله سایبری به سیستم برق رسانی کی یف، در زمستان ۲۰۱۵، حدود ۲۲۵ هزار مشتری را با قطع برق روبه رو کرد و پژوهشگران آمریکایی می گویند هکرهای وابسته به دولت روسیه در آن دست داشتند.
آن حمله در عین حال به گروهی با نام «سندوورم» نیز ارتباط پیدا می کرد که گمان زیادی وجود دارد در همکاری مستقیم با مسکو است.
به گفته دراگوس گروه سندوورم و گروه الکتروم درواقع یک گروه با دو نام متفاوت یا دست کم، دو گروه مجزا هستند که در سازمانی مشترک به فعالیت مشغول هستند؛ در هر صورت شواهد فعلی حاکی ا ست که آنها با هم در ارتباط ند.
دولت روسیه هنوز به این گزارش تازه واکنشی نشان نداده است. مقام های روس، از جمله رییس جمهوری آن کشور، ولادیمیر پوتین، انجام حملات سایبری برای نمونه به روند انتخابات آمریکا را رد کرده اند. پوتین زمانی در یک سخنرانی گفته بود کشورش با هکرها مقابله می کند، هرچند آنها ممکن است گاهی از روی «حس میهن پرستی» به مخالفان روسیه دست به حملاتی بزنند. 
شرکت دراگوس در گزارش خود ادعا کرده که با چند تغییر جزیی، این سلاح سایبری می تواند انتقال برق و سیستم های برق رسانی را در آمریکا مختل کند. این شرکت امنیت سایبری می گوید برنامه نفوذی طراحی شده، هم اکنون قادر است به اروپا و آسیا حمله کند و با کمی تغییرات، می تواند آمریکا را هدف قرار دهد و بخش هایی از آن کشور را برای چندین روز، با قطعی برق روبه رو سازد.
محققان خاطرنشان می کنند که هکرها در همکاری با دولت روسیه اخیرا علاقه خود را به ضربه زدن به سیستم برق و سایر سیستم ها در آمریکا نشان داده اند.
در حالی که این بدافزار جدید خود دلیل کافی برای نگرانی به شمار می رود، کارشناسان در بخش انرژی آمریکا می گویند که این صنعت سخت به دنبال راهکارهایی است که چنین حملاتی را دفع و از گرفتن کنترل سیستم ها توسط آنها جلوگیری کند. 
اما این بدافزار ممکن است تنها به بخش های برق رسانی محدود نشود و سراغ شماری از زیرساخت های عمده، از جمله سیستم حمل ونقل، آب رسانی و تامین کنندگان گاز طبیعی نیز برود.
انتشار گزارش اخیر سبب شده است که وزارت امنیت داخلی ایالات متحده، از مسوولان زیرساخت ها بخواهد با مرور مجدد هشدارهای امنیتی، احتیاط بیشتری را در نظر بگیرند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :