آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 2121
تاریخ انتشار : 26 مهر 1390 10:6
تعداد بازدید : 874

ساخت بیمارستان مجازی در اصفهان در دستور کار است

عضو کارگروه تله مدیسین دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: ساخت بیمارستان مجازی مجهز به تمام تخصص های پزشکی و راه اندازی سامانه تله مدیسین در دستور کار قرار گرفته است.

خبرگزاری مهر- عمران مرادی افزود: از سال 2007 پژوهشی را در کشور آغاز کردیم که در چند فاز به اجرا گذاشته می‌شود.
وی بیان داشت: در مرحله اول سعی شد که مدیران بیمارستان‌ها، پزشکان و مسوولان مختلف را با تله‌مدیسین  آشنا کرده و فرهنگ‌سازی صورت گیرد که از سال 2007 تاکنون با گذشت چهار سال هنوز در این مرحله موفق نبوده‌ایم.عضو کارگروه تله‌مدیسین  دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: مسوولان ایران هنوز بر وجود تله‌مدیسین  در کشور به نتیجه قاطعی نرسیدند و همچنان بر سر اینکه از این تکنولوژی استفاده کنند، بحث دارند.
وی با بيان اینکه تله‌مدیسین نیاز به یک جسارت اجرایی دارد، ادامه داد: از آنجا که تله‌مدیسین  یک تکنولوژی بین‌رشته‌ای است و از یک سو به سازمان فضا و از سوی دیگر به مخابرات و ارتباطات برمی‌گردد و یک سر آن برعهده وزارت بهداشت است، بنابراین برای اجرایی کردن آن به یک هماهنگی محکم نیاز است.
مرادی با بیان اینکه در صورت اجرای صحیح و مدیریت درست تله‌مدیسین  با کاهش هزینه‌های درمان روبه‌رو می‌شویم، گفت:  تا پنج سال گذشته تعداد کمی از افراد با این واژه آشنایی داشتند اما امروزه بسیاری از افراد پزشکی و مهندسان تجهیزات پزشکی و مدیران وارد این حوزه شده‌اند.
وی اضافه کرد: تله‌مدیسین  چهار حوزه مدیریت، ارتباطات، کلینیک‌ها و تجهیزات پزشکی را در بر می‌گیرد.
عضو کارگروه تله‌مدیسین دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه مدیران کشور اولویت اول را به مشکلات موجود داده‌اند و راه‌اندازی تله‌مدیسین  را در مراحل بعد از آن ضروری می‌دانند، گفت: در صورتی که در اجرایی کردن تله‌مدیسین  وقفه و تاخیر پیش آید به ضرر کشور است.
وی بیان داشت: در حال حاضر برای اجرایی کردن تله‌مدیسین  متولی خاص و حتی قوانین مشخصی در کشور وجود ندارد که شنیده شده وزارت بهداشت در چند سال اخیر متولی آن شده اما هنوز آیین‌نامه‌های اجرایی آن ابلاغ نشده است.مرادی افزود: استفاده از تجهیزات ماهواره‌ای بهترین گزینه برای راه‌اندازی تله‌مدیسین  است، زیرا فاصله‌ها را به طور کامل از بین می‌برد اما این در حالی است که  در زمینه ایجاد پهنای باند مشکل داریم.
وی گفت: هم‌اکنون اورژانس اصفهان از طریق موبایل و خطوط ارتباطی توانسته از تله‌مدیسین  به شکل محدود در وظایف خود استفاده کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :