آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 212375
تاریخ انتشار : 3 تیر 1396 10:53
تعداد بازدید : 1568

ایران میزبان دوازدهمین کنگره اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه شد

معاون وزیر ارتباطات و مدیرعامل شرکت پست با اعلام برگزاری دوازدهمین کنگره اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه (APPU)، پس از 17 سال و با حضور 32 کشور در تهران گفت: ریاست کنگره 2017 بر عهده ایران است.


فناوران- حسین مهری در نشست خبری دوازدهمین کنگره اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه با بیان اینکه تشکیل اتحادیه جهانی پست در سال 1874 با 22 کشور انجام شد، گفت: ایران بعد از 3 سال به این اتحادیه پیوست.
معاون وزیر ارتباطات ادامه داد: هم اکنون 192 پست عضو این اتحادیه هستند که کنگره بالاترین مرجع تصمیم گیری در این اتحادیه است و آخرین بار در سال 2016 در استانبول ترکیه برگزار شد.
وی درباره نقش اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه توضیح داد:  این اتحادیه بزرگ ترین اتحادیه منطقه ای در سطح آسیا و اقیانوسیه و مهم ترین مجمع تصمیم ‏گیری درخصوص توسعه و بهبود امور پستی در منطقه است.

 12 تا 15 تیر؛ هتل المپیک تهران میزبان APPU
مدیرعامل شرکت پست افزود: براساس هماهنگی های به عمل آمده کنگره 2017 اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه با هدف تبیین و بررسی سیاست های منطقه ای در حوزه پستی و تبادل تجربیات و توسعه همکاری های بین المللی، به میزبانی کشورمان طی روزهای 12 تا 15 تیرماه سال جاری در هتل المپیک تهران برگزار می شود.
وی با بیان اینکه در حال حاضر 32 کشور در این اتحادیه عضویت دارند، افزود: علاوه بر ایران افغانستان، اندونزی، بنگلادش، بوتان، برونئی دارالسلام، پاکستان، تایلند، چین، ژاپن، سنگاپور، سری لانکا، فیلیپین، کره جنوبی، گینه نو پاپوازی، لائوس، مالزی، مالدیو، نپال، نائورو، نیوزیلند، ویتنام، هندوستان، کامبوج، فیجی، میانمار، جزایر سلیمان، مغولستان، وانوآتو، تونگا و ساموآ اعضای این اتحادیه را تشکیل می دهند.
رییس هیات مدیره شرکت ملی پست ایران کنگره اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه را عالی ترین نهاد این اتحادیه اعلام کرد و افزود: کنگره هر چهار سال یک بار با حضور تمامی اعضای این اتحادیه برگزار می ‏شود و در هر کنگره با تشکیل کمیته ‏های مختلف به مسایل و موضوعات راهبردی اتحادیه پرداخته می شود.

  میزبانی ایرانی پس از 17 سال
وی با بیان اینکه کشور ایران پس از 17 سال دوباره میزبانی برگزاری کنگره اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه را بر عهده گرفته است، گفت: آمادگی پست ایران برای برگزاری این مهم طی یازدهمین کنگره پستی آسیا و اقیانوسیه در هندوستان در سال 2013، به اطلاع کشورهای عضو و دبیرخانه اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه رسید و رسما کنگره آن را تصویب کرد.
مهری با اعلام ثبت نام 150 نفر برای شرکت در این کنگره گفت: این کنگره در سطح وزرا، معاونین وزیر، مدیران عامل و سفرای کشورها برگزار می شود و دبیر کل اتحادیه پستی جهانی، معاون وی و همچنین رییس شورای راهبری اتحادیه نیز در این کنگره حضور دارند.

 برنامه های کنگره 2017
وی به حضور کشورهای ترکیه، سوییس و فرانسه به عنوان ناظر در این کنگره پرداخت و گفت: توسعه همکاری های پستی به منظور توسعه امور پستی در منطقه و همچنین پیگیری و دنبال سازی راهبردهای اتحادیه از مهم ترین اهداف مهم کنگره 2017 به شمار می رود.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تشکیل کمیته های تخصصی را از دیگر برنامه های کنگره معرفی و عنوان کرد: توسعه سرویس های الکترونیکی، تجارت الکترونیک مرزی و فرامرزی، توسعه سرویس های مالی، توسعه پایدار، دغدغه زیست محیطی و امضای تفاهم نامه با برخی کشورها از جمله کره جنوبی در این کنگره از دیگر برنامه های این کنگره چهار روزه است.

 معرفی GNAF برای صدور دانش فنی
 رییس هیات مدیره شرکت ملی پست ایران با بیان اینکه یکی از اهداف این کنگره تبادل تجربیات کشورها در این حوزه است، افزود: طرح کلان  GNAF برای کشورهای عضو با هدف صدور دانش فنی ایران در این کنگره معرفی و همچنین توسعه همکاری های آموزشی با APPU با استفاده از ظرفیت های دانشکده پست و مخابرات بررسی می شود.
مهری با بیان اینکه میزبانی دوازدهمین کنگره اتحادیه آسیا و اقیانوسیه پستی یکی از دستاوردهای برجام است، گفت: اتحادیه جهانی پست یکی از آژانس های تحصصی زیر مجموعه سازمان ملل است و طبیعی است که اگر سازمان ملل کشوری را تحریم کرده باشد، نمی تواند میزبان کنگره های بین المللی انتخاب شود.
وی برگزاری این گونه نشست ها را در سطح منطقه ای و بین المللی بسیار مهم و استراتژیک دانست و گفت: چنین مجامعی فرصتی برای توسعه و بهبود همکاری ها و روابط پستی با کشورهای عضو در منطقه، بهره برداری از پتانسیل های منطقه در زمینه خدمات و تسهیلات و تجهیزات پستی و صدور خدمات فنی و مهندسی به کشورهای منطقه را در راستای درآمدزایی ایجاد خواهد کرد.
رییس هیات مدیره شرکت ملی پست ایران گفت: از طرفی دیگر با نزدیک تر شدن مواضع کشورهای منطقه می توان در محافل جهانی نظیر اتحادیه پستی جهانی نفوذ و اثرگذاری در تصمیم گیری ها را با در نظر گرفتن منافع کشورهای منطقه افزایش داد.
وی درباره دستاوردهای کنگره 2017 برای پست ایران گفت: میزبانی دوازدهمین کنگره پستی آسیا و اقیانوسیه از سوی پست کشورمان و حضور فعال و نقش آفرینی در این اتحادیه علاوه بر کسب مزیت های پستی، جایگاه و وجهه جمهوری اسلامی ایران را در سطح منطقه آسیا  و اقیانوسیه ارتقا می دهد.

 ریاست چهار ساله ایران در شورای اجرایی
مدیر عامل شرکت ملی پست ایران با بیان اینکه  ریاست کنگره 2017 بر عهده ایران است، افزود: به دنبال برگزاری این کنگره، جمهوری اسلامی ایران ریاست شورای اجرایی را به مدت 4 سال تا کنگره آتی که در کشور تایلند برگزار می شود، بر عهده می گیرد.

 امکان صدور حواله به 170 کشور دنیا
مهری با بیان اینکه یکی از موضوعات این کنگره پست مالی است، افزود: پست بانک ایران به عنوان بانک عامل برای اجرای سرویس بین المللی IFS  که یک سرویس تبادل حوالجات است، به اتحادیه جهانی پست معرفی شده است که در این کنگره با انجام توافقات دو جانبه و چند جانبه میزان حد اعتباری این تبادلات را با کشورهای عضو اتحادیه 
مشخص می کند.
وی با بیان اینکه پست بانک نرم افزار IFS  را به تازگی نصب کرده و در حال طی مراحل آزمایش خود است، افزود: با این نرم افزار امکان تبادل حوالجات با 170 کشور دنیا ایجاد می شود و خیلی از مشکلات مربوط به حوالجات خارجی مرتفع شده و باعث رونق در حوزه تجارت الکترونیکی می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :