آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 212377
تاریخ انتشار : 3 تیر 1396 10:56
تعداد بازدید : 828

رونق رومیزی‌ها در رکود بازار نوت‌بوک

خریداران از گرانی کیس های ایرانی گله دارند

اگر چه رکود حاکم بر بازار نوت بوک موجب شده که بازار کامپیوترهای رومیزی رونق گیرد؛ اما برخی از خریداران از گرانی این قطعات و کالاها به ویژه کالاهایی که تولید ایران است، گله مند هستند. یکی از این کالاها کیس های کامپیوتری هستند. کالایی که دست کم 60 درصد سهم از فروش بازار آن را تولیدات ایرانی به خود اختصاص داده است.

فناوران- بر اساس اعلام کارشناسان بازار، دولت برای حمایت از تولیدکنندگان ایرانی تعرفه واردات 26 درصدی برای این کالا در نظر گرفته است و حالا این کیس ها از نظر قیمت با نمونه های وارداتی تفاوت چندانی ندارند.
بررسی های بازاری مشخص کرد قیمت کیس های وطنی اگر چه تفاوت چندانی با نمونه های وارداتی ندارد؛ اما نمونه های ارزان قیمت و فوق گران قیمت این کیس ها با نمونه های وارداتی رقابت می کنند.
در این باره یک تولیدکننده کیس گفت: کیس های وطنی از نظر کیفیت و قیمت با کیس های وارداتی کاملا قابل رقابت هستند و تولیدکننده نمی تواند به صرف اینکه کالاهای ایرانی می فروشد، کالا را با ضرر به بازار عرضه کند. به گفته وی، برای تولید هر کالایی علاوه بر پرداخت هزینه خرید مواد اولیه، هزینه هایی دیگری چون واردات مواد اولیه، حقوق و دستمزد کارگران و کارمندان و هزاران هزینه جانبی و اصلی دیگر وجود دارد که سرمایه گذار باید پرداخت کند. در نتیجه امکان عرضه کالا با قیمتی بسیار کمتر از بازارهای جهانی تنها به این دلیل که کالا در ایران تولید می شود، وجود ندارد.
وی افزود: در نظر گرفتن تعرفه واردات 26 درصدی برای کیس کاملا منطقی است و بازار کیس با بازار تلویزیون و مانیتور که برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی تعرفه واردات بالای 50 درصد دارد، متفاوت است.
در این باره اما یک واردکننده می گوید: هزینه واردات هر کیس حرفه ای حدود 80 هزار تومان است و در چنین شرایطی واردات کیس هزینه های بالایی دارد.
وی افزود: اگر چه تعرفه واردات کیس 26 درصد است، اما هزینه های جانبی برای واردات این محصول بسیار بالاتر از آن چیزی است که روی کاغذ نوشته می شود.
کارشناسان نیز با بیان این مطلب که کیس های کامپیوتری در حال حاضر از رکود حاکم بر بازار نوت بوک سود می برند، می گویند: البته بیشترین تقاضا برای کیس های کامپیوتری مربوط به نمونه های حرفه ای با قیمت بالای یک میلیون تومان است؛ چرا که کاربران یک کامپیوتر رومیزی ارزان چندان برای کیس هزینه نمی کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :