آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 212379
تاریخ انتشار : 3 تیر 1396 10:56
تعداد بازدید : 824

خبر خوش گمرکی برای صادرکنندگان

سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی حالا زیرساختی را فراهم کرده که سریع تر و آسان تر می تواند تسهیلات را در اختیار تجار کشور قرار دهد.

گمرک ایران-  در بخشنامه اخیر سازمان گمرک که به گمرکات سراسر کشور ابلاغ شده و از 17 تیر اجرایی خواهد شد، تسهیلاتی ارایه می شود که تا پیش از این بی سابقه بوده است. 
 ایجاد این تسهیلات منجر به صرفه جویی در زمان و هزینه در حوزه صادرات خواهد شد که مهم ترین فاکتورها در دنیای تجارت است. پس از اجرایی شدن بخشنامه فوق در گمرکات، محموله اظهارنامه های صادراتی کنترل سطح یک (سبز) و دو (زرد) یا اظهارنامه های صادراتی متقاضی ارزیابی در محل که در سطح سه قرار گرفته اند، نیازی به ورود به گمرک مبدا ندارند. موضوعی که زمان و هزینه زیادی را برای صادرکنندگان ایجاد کرده بود، حالا با تسهیلات جدید مستقیم به مرزهای خروجی هدایت می شوند. اما این تنها تسهیلاتی نیست که به این محموله ها داده شده، در تسهیلات جدید فرآیند توزیع که پیش از این در گمرک مبدا انجام می شد و معطلی فراوانی برای کامیون ها ایجاد کرده بود، نیز حذف شده است. آنها می توانند پس از بارگیری از انبار بدون معطلی، مستقیما به مرزهای خروجی حرکت کنند.
همچنین گمرک ایران برای کاهش تشریفات گمرکی و کمک به تسریع صادرات کشور با اقدام دیگری در سامانه جامع گمرکی این مسیر را برای صادرکنندگان هموارتر کرده است. در اقدام جدید دو فرآیند کارشناسی و ارزیابی ادغام شده و بررسی اظهارنامه ها در یک مرحله انجام می شود. این اقدام نشان می دهد که روند سیستم گمرک جمهوری اسلامی ایران که از سیستم کاغذی و دستی به الکترونیکی شدن حرکت کرده است، در قدم های بعدی با تجمیع فرآیندها قصد دارد به روند تجارت کشور سرعت بیشتری بخشد.
فرآیند دیگری که در بررسی اظهارنامه های سطح دو (زرد) حذف شده، بررسی این اسناد در گمرک مقصد است. گمرک جمهوری اسلامی ایران در بخشنامه جدید به صادرکنندگان مسیر سطح دو (زرد) این امکان را داده است که بررسی اظهارنامه و مدارک اسنادی فقط در گمرک مبدا انجام شود و در گمرک مقصد دیگر نیازی به بررسی نخواهد بود. این اقدام به صرفه جویی زمان برای صادرکنندگان کمک خواهد کرد.  


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :