آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 212396
تاریخ انتشار : 3 تیر 1396 11:26
تعداد بازدید : 1916

دانشمند ایرانی دوربین بدون لنز ساخت

دانشمندان موسسه فناوری کالیفرنیا به رهبری علی حاجی میری که یک پروفسور ایرانی است، دوربین بدون لنزی روی تراشه رایانه ای با ابعاد یک در یک میلی متر ساخته اند که با استفاده از الگوریتم های مختلف عکس می گیرد.

مهر- براساس گزارش ورج، این تراشه شبیه یک دوربین هوشمند طراحی شده و سیگنال های نور را به تصاویر تبدیل می کند. فرایند تبدیل نور به تصویر در تراشه درست مانند لنزهای دوربین انجام می شود.
به طور معمول عکس برداری نیازمند لنزهایی با اندازه و شکل دقیق با طیف مسافتی خاصی است. همچنین لنزها اصولا خمیدگی دارند که نور ورودی را خم می کند و آن را روی فیلم یا حسگر تصویر (در دوربین های دیجیتال) می تاباند.
اما محققان موسسه فناوری کالیفرنیا اکنون دوربینی طراحی کرده اند که جایگزین لنز با تراشه OPA می شود.
تراشه OPA نور ورودی را به کمک قابلیت های محاسباتی دستکاری می کند که تصویری مانند لنزهای معمولی ایجاد می شود.
 تراشه مملو از حسگرهای نوری است که هرکدام می توانند تاخیر زمانی کنترل شده ای در زمان دریافت نور ایجاد کنند.  OPA با افزودن تاخیر زمانی دریافت نور در نقاط مختلف تراشه، می تواند بدون لنز نقطه تمرکز را تغییر دهد.
حاجی میری در این باره می گوید: این تراشه می تواند رفتار یک لنز معمولی را تقلید کند. علاوه بر آن می تواند همزمان از لنز فیش آی به لنز معمولی تغییر کند.
وی و گروهش در حقیقت یک دوربین بدون لنز دو بعدی ساخته اند که می تواند تصویری با وضوح پایین از بارکد بگیرد. هرچند این تصویر واضح نیست؛ اما نشان دهنده گامی مهم در فناوری دوربین های بدون لنز است. این تراشه هم اکنون دارای ۶۴ حسگر است؛ اما در آینده با افزایش تعداد حسگرها می توان به کیفیت و وضوح تصویر آن افزود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :