آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 212451
تاریخ انتشار : 4 تیر 1396 10:41
تعداد بازدید : 1923

جهانگرد، فرجی دانا یا واعظی وزیر ارتباطات دولت دوازدهم کدام است؟

براساس گمانه زنی های انجام شده در رسانه های نزدیک به دولت، نصرالله جهانگرد، رضا فرجی دانا و محمود واعظی سه گزینه مطرح برای کسب مقام وزارت ارتباطات دولت دوازدهم هستند.

فناوران - گمانه زنی ها درباره ترکیب دولت دوازدهم همچنان ادامه دارد. با این حال کارشناسان و رسانه های نزدیک به دولت از تغییر 50 درصدی کابینه خبر می دهند، تغییری که در برخی موارد به دلیل درخواست وزرا، در برخی دیگر کهولت سن و در پاره ای نیز به دلیل عملکرد کمتر از انتظار اتفاق می افتد.
شنیده ها حاکی از آن است که اسحاق جهانگیری معاون اول، ظریف وزیر امور خارجه، نهاوندیان رییس دفتر و صالحی امیری وزیر ارشاد در پست های شان باقی خواهند ماند و طیب نیا وزیر اقتصاد، زنگنه وزیر نفت و قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت نیز اگر به خواست خود کنار نروند، در پست هایشان ابقا می شوند.
از سوی دیگر گفته می شود تغییر در سازمان برنامه، معاونت پارلمانی و وزارتخانه هایی مانند آموزش و پرورش، کشور، صنعت، کار و علوم قطعی به نظر می رسد.
 واعظی، حفظ مسیر موجود 
اما اوضاع درباره وزارت ارتباطات قدری فرق می کند. برخی معتقدند باز شدن فضای رقابت در بخش اپراتورها با صدور پروانه های جدید، افزایش سرعت اینترنت و مقاومت در برابر فیلتر برخی سایت ها سبب شده کارنامه واعظی در چهار سال گذشته را بتوان قابل قبول ارزیابی کرد. همچنین او هم حزبی و یار سیاسی رییس جمهور محسوب می شود؛ اما از سمت دیگر واعظی از نظر سنی برای تصدی وزارت ارتباطات با شعارهای رییس جمهور در باب جوانگرایی نمی خواند، انتقاداتی نیز از سوی برخی فعالان این حوزه درباره عملکردش در حمایت از کسب و کارهایی غیر از اپراتورها شنیده می شود. از همه مهم تر مقام معظم رهبری چندین بار درباره شبکه ملی اطلاعات و تکمیل آن به وی تذکر داده است و در این بخش هم نقدهای جدی مشاهده می شود.
بنابراین باید دید رییس جمهور از وضعیت فعلی و روندی که وزارت ارتباطات طی می کند، راضی است یا نه و می خواهد پیام تغییر به فعالان این حوزه بدهد.
 نصرالله جهانگرد، نام آشنای بخش خصوصی
عملکرد نصرالله جهانگرد در دولت اصلاحات و در طرح تکفا و ایده هایش برای گسترش ارتباطات و فناوری اطلاعات، جهانگرد را نه تنها همواره به گزینه ای مطرح برای وزارت ارتباطات بدل می کند؛ بلکه او را به فردی محبوب برای فعالان بخش خصوصی این حوزه مطرح می سازد.
جهانگرد در دولت اصلاحات سابقه سه ماه سرپرستی بر وزارت ارتباطات را دارد اما در آن زمان نتوانست از مجلس رای اعتماد بگیرد. او که داماد مصطفی معین وزیر علوم دولت اصلاحات است، یکی از گزینه های دولت یازدهم برای وزارت ارتباطات نیز بود اما از آنجا که احتمال می رفت از مجلس وقت اصول گرا رای اعتماد نگیرد، رییس جمهور واعظی را به عنوان گزینه ای کم ریسک تر به مجلس معرفی کرد.
با پیروزی مجموعه اعتدال گرایان و اصلاح طلبان در مجلس دهم، به احتمال زیاد گزینه ای مانند جهانگرد مشکلی برای گرفتن صلاحیت از مجلس فعلی ندارد و باید دید آیا رییس جمهور سکان وزارت ارتباطات را به او خواهد سپرد؟
یکی از نکات مثبت رییس فعلی سازمان فناوری اطلاعات این است که از میان گزینه های شنیده شده، باسابقه ترین و متخصص ترین مدیر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است. مدیریت در مرکز تحقیقات مخابرات ایران، مسوول طراحی سیستم مکانیزه سرشماری ملی، عضو شورای عالی انفورماتیک، دبیر شورای عالی اطلاع رسانی، مشاور فناوری اطلاعات رییس بانک مرکزی، رییس هیات مدیره شرکت ملی انفورماتیک ایران، عضو هیات مدیره شرکت مخابرات ایران، مدیر هماهنگی ملی ایران در برنامه اجلاس جهانی سران جامعه اطلاعاتی، معاون برنامه ریزی و توسعه وزارت پست و تلگراف و تلفن، عضو کمیته ملی فناوری اطلاعات یونسکو، دبیر شورای عالی فناوری اطلاعات و رییس سازمان فناوری اطلاعات بخشی از سوابق طولانی جهانگرد در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات است.
این سوابق جهانگرد را به گزینه ای مطرح برای مدیریت وزارت ارتباطات بدل می کند مگر آنکه پای ملاحظات سیاسی به میان آید.
 تلاش روحانی برای بازگرداندن فرجی دانا به کابینه
رضا فرجی دانا، نخستین وزیر علوم دولت یازدهم است. افشای ماجرای بورسیه ها و انتصاب برخی افراد در وزارت علوم که با مشی سیاسی مجلس نهم هم خوانی نداشت، سبب شد عمر وزارت فرجی دانا به 10 ماه نکشد.
شنیده شده رییس جمهور به دلیل ایستادگی فرجی دانا در زمان ریاستش در وزارت علوم، قصد دارد او را به کابینه برگرداند. هرچند به دلیل ماجرای بورسیه ها ممکن است حساسیت هایی برای مدیریت او در وزارت علوم مطرح باشد؛ بنابراین گزینه دیگر برای فرجی دانا حضور در معاونت علمی و فناوری رییس جمهور است. اما شنیده شده کمیته انتخاب وزرا در حال بررسی احتمال حضور فرجی دانا در وزارت ارتباطات است.
هرچند حضور فرجی دانا در وزارت ارتباطات عجیب به نظر می رسد و تنها سابقه او در حوزه کامپیوتر، ریاستش بر دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر در دانشکده فنی دانشگاه تهران است، اما روحانی در ابتدای دولت یازدهم نیز واعظی را به وزارت ارتباطات آورد تا این سابقه نشان دهد حضور افرادی خارج از حوزه به ویژه در وزارت ارتباطات بعید نیست.
 فیروزآبادی، گزینه ای برای رضایت منتقدان
هرچند نام ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی به عنوان گزینه احتمالی وزارت ارتباطات کمتر شنیده شده است، اما به هر حال نمی توان این گزینه را نادیده گرفت. 
فیروزآبادی در شورای عالی فضای مجازی نشان داده است که می تواند ارتباط دوستانه ای هم با اعضای دولت و هم با منتقدان برقرار کند و بنابراین گزینه ای مناسب برای راضی کردن منتقدان محسوب می شود، هرچند مشی رییس جمهور پس از انتخابات، نشان نمی دهد که بخواهد تغییری در برنامه هایی که بابت آن از مردم رای گرفته است، ایجاد کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :