آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 212452
تاریخ انتشار : 4 تیر 1396 10:41
تعداد بازدید : 1141

با تلاش دوزندگان ایرانی برای کپی برندهای برتر

در تولید کیف غیراصل نوت بوک خودکفا شدیم

بازار خرید و فروش کالاهای کامپیوتری پیش از اینکه درگیر یک رکود چندساله شود، محل مناسبی برای توسعه حرفه های وابسته به این صنعت بود.


مریم عسگری
از رونق کسب و کار ارایه دهندگان خدمات کامپیوتری و مشاغلی از این دست که بگذریم، در سال هایی که بازار کامپیوتر و به ویژه نوت بوک طعم رونق را مزه می کرد، واردات و فروش تجهیزات جانبی نوت بوک که مهم ترین آن کیف و ساده ترین آن پایه های خنک کننده نوت بوک بود، رونق زیادی داشت.
این کالاها در حدی محبوب و پرفروش بودند که برخی از عرضه کنندگان کالاهای دیگر و حتی نوت بوک، به واردات و فروش کیف و پایه خنک کننده و تجهیراتی از این قبیل روی آوردند.
اما همان زمان گروهی از سودجویان با عرضه نمونه های غیراوریجینال و قاچاق نظم بازار را به هم زدند که این اقدام موجب اعتراض فعالان بازار این کالا شد.
دامنه این اعتراض ها حتی حالا که بازار نوت بوک به شدت راکد است و حجم تقاضا برای این کالا و تجهیزات جانبی کاهش یافته است، ادامه دارد؛ در نتیجه بسیاری از فعالان رسمی بازار که کیف های اصل (اوریجینال) به بازار عرضه می کردند، از بازار خارج شدند.
 اما دلیل این اتفاق چیست و اکنون چه بخشی از این بازار در دست غیراصل فروش هاست؟ اصلا از چه طریق می توان کیف اصل را از غیر اصل تشخیص داد؟ گزارش امروز به این سوالات پاسخ
 می دهد.

 کیف های تقلبی از کجا می آیند؟
به گفته فعالان بازار تجهیزات جانبی نوت بوک، در سال های اخیر برخی سودجویان با عرضه کیف های تقلبی به جای محصولات برندهای مطرح موجب سلب اعتماد خریداران از بازار شدند.
به گفته آنها، روند کار هم به این صورت بود که برخی از فعالان بازار کیف هایی مشابه کیف های اصل در کارگاه های کیف دوزی ایرانی تولید و برچسب و مارک برندهای اصل را روی کیف های ایرانی نصب و با قیمت کیف های اصل به فروش می رساندند که در حال حاضر دامنه کار آنها در حدی گسترده شده است که کل بازار کیف نوت بوک را نمونه های غیراصل به خود اختصاص داده اند و هم اکنون یافتن کیف نوت بوک اصل در بازار ایران کار بسیار سختی است.
البته بخشی از کیف های غیراصل ابتدا از چین وارد ایران می شد؛ اما حالا گویا کیف دوزان ایرانی در عرضه کیف های غیراصل خودکفا شده اند.
محمد ذلال، یکی از فعالان بازار تجهیزات جانبی کامپیوتری می گوید: سابق بر این اگر شخصی قصد خرید کیف نوت بوک را می کرد، راهی مراکز خرید و فروش کامپیوتر یا نمایندگی های معتبر فروش کیف و کاور نوت بوک و دوربین می شد؛ اما هم اکنون بی اعتمادی به این صنف در حدی زیاد است که بیش از 80 درصد خریداران کیف نوت بوک و حتی دوربین عکاسی برای خرید کیف به خیابان منوچهری و حتی کیف فروشی های بازار بزرگ تهران و مراکز خرید و فروش کیف و کفش در سطح شهر مراجعه 
می کنند.
به گفته وی، البته بخشی از این مشکل از سودجویی صنف کیف فروش در بازار ایران ناشی می شود؛ چرا که آنها هر نوع کوله پشتی را بدون در نظر گرفتن استانداردهای لازم با قرار دادن یک محفظه مقوایی در قسمت داخلی کیف، تبدیل به کیف نوت بوک
می کنند.
یکی دیگر از فعالان بازار کیف نوت بوک و دوربین هم با تایید گفته های همکارش می گوید: این موضوع در بازار کیف دوربین هم قابل مشاهده است و بسیاری از کیف های دوربین موجود در بازار ایران نمونه های تولیدی ایران هستند که با نام وارداتی و اوریجینال در بازار به فروش می رسند.

 راه تشخیص اصل از نااصل
در این زمینه یک فروشنده کیف می گوید: این درست است که کیف های موجود در بازار ایران در بیشتر مواقع اصل نیستند؛ اما یافتن کیف مناسب و اوریجینال کار سختی نیست. به گفته وی، در حال حاضر هر کیف دارای یک کد شناسه است که در دفترچه گارانتی و حتی داخل کیف حک شده است و خریدار می تواند با وارد کردن کد مربوطه در وب سایت برند مدنظر از خرید کیف اصل اطمینان خاطر حاصل کند.
وی افزود: هم اکنون حدود 70درصد بازار کیف نوت بوک و دوربین را نمونه های غیراصل و تقلبی به خود اختصاص داده اند که البته این اتفاق در بازار سایر کشورها نیز رخ داده است و اتفاقی نیست که تنها در بازار ایران مشهود باشد.
وی به خریداران توصیه کرد اگر قصد خرید اوریجینال را دارید، حتما کیف را از فروشگاه های شناخته شده  و معتبر خریداری کنند. البته از نظر وی تعداد خریداران کیف اصل در حد کمی است؛ چرا که بسیاری از خریداران در شرایط فعلی به دنبال کیفی با قیمت ارزان هستند و بسیار پیش آمده است که خریداران خود خرید کیف تقلبی و غیر اوریجینال را با قیمت ارزان تر انتخاب می کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :