آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 212731
تاریخ انتشار : 11 تیر 1396 10:32
تعداد بازدید : 694

دلار 3800 تومانی امید به رونق را کم رنگ کرد

خروج سرمایه و نیرو از بازار کامپیوتر

قیمت دلار آزاد از اواخر هفته گذشته روندی صعودی در پیش گرفت و حالا نرخ دلار به بیشترین حد در دو ماه اخیر رسیده است.

مریم عسگری
بررسی بازار ارز مشخص کرده است که نرخ دلار آزاد به حدود 3800 تومان نزدیک شده است و درهم که مدتی روی نرخ یک هزار و 30 تومان ثابت بود، حالا به رقم حدود یک هزار و 40 تومان نزدیک شده است.
این رشد قیمت در کنار افزایش 100 تومانی نرخ حواله های ارزی موجب شده است بازار خرید و فروش کالاهای کامپیوتری با رشد بیشتر قیمت مواجه شود.
این رشد قیمت درست زمانی که بازار تابستانی کامپیوتر خود را برای رونق آماده می کرد، موجب تشدید نگرانی فعالان بازار کامپیوتر درباره وضعیت به وجودآمده شده است.
به گفته آنها، تا پیش از این پیش بینی می شد اگر نرخ دلار آزاد تغییر چندانی نکند و روندی صعودی در پیش نگیرد، تابستان امسال می تواند پس از یک دوره پررکود فصل رونق باشد. اما با آغاز فصل تابستان بازار دلار هم به هم ریخت و قیمت ها در بازار روندی صعودی در پیش گرفتند. فعالان بازار که می گویند دیگر از الاکلنگ بازی نرخ دلار خسته شده اند، می گویند: طی ماه های اخیر تعداد زیادی از فعالان بازار از این حوزه خارج شده اند و اگر وضعیت به همین منوال باشد، باید منتظر خروج نیرو و سرمایه بیشتری از این بازار باشیم.
آنها گفتند: رکود حاکم بر بازار از یک سو و فشارهای مالیاتی و افزایش کنترل بر بازاری که هیچ مشتری ندارد، از سوی دیگر جان کسبه بازار کامپیوتر را به لب رسانده است.
کارشناسان نیز بر این باورند با توجه به اینکه دلار آزاد رفتارهای غیرقابل پیش بینی بسیاری دارد، به نظر نمی رسد بتوان در هیچ برهه ای از زمان پیش بینی روشنی از آینده بازار داشت و همین موضوع می تواند سرمایه کسبه را به خطر اندازد. به گفته آنها در صورت تداوم این روند شاهد خروج بیشتر نیرو و سرمایه از بازار کامپیوتر خواهیم بود.



نظر شما



نمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :