آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 212797
تاریخ انتشار : 12 تیر 1396 9:58
تعداد بازدید : 1051

محققان: در مواجهه با مضرات شبکه‌های اجتماعی

محدودیت مصونیت نمی آورد

محققان موسسه سیاست گذاری آموزشی در بریتانیا می گویند که محدود کردن استفاده نوجوانان از اینترنت آنها را از مضرات شبکه های اجتماعی حفظ نمی کند، بلکه ممکن است پیشرفت مهارت های دیجیتال آنها را مختل کند و اجازه ندهد این نوجوانان استقامت عاطفی کافی پیدا کنند.

فناوران- در گزارش اندیشکده سیاست گذاری آموزشی در بریتانیا آمده که محدود کردن استفاده کودکان و نوجوانان از اینترنت این فرصت را از آنها می گیرد که با دشواری های آنلاین آشنا شده و راه های مقابله با آن را یاد بگیرند، مشکلاتی که سرانجام در مقطعی با آن روبه رو خواهند شد.
بر اساس تعریف سازمان توسعه و همکاری های اقتصادی دانش آموزانی که تقریبا تمام عصر و شب خود را بعد از مدرسه در اینترنت می گذرانند، بیش از شش ساعت در یک روز تعطیلی عادی آخر هفته، کاربر افراطی اینترنت محسوب می شوند که شامل انجام دادن تکلیف مدرسه، تماشای تلویزیون در اینترنت، وقت گذراندن در شبکه های اجتماعی و بازی های کامپیوتری می شود.
براساس آمارهای مرکز آمار بریتانیا، ۵۶ درصد دانش آموزان ۱۰ تا ۱۵ ساله در یک روز عادی مدرسه سه ساعت یا بیشتر در شبکه های اجتماعی وقت می گذراند؛ در حالی که یک سوم دانش آموزان در این سن در روزهای مدرسه اصلا به شبکه های اجتماعی سر نمی زنند.
به گزارش آفکام، نهاد ناظر بر رسانه ها در بریتانیا، ۵۹ درصد جوانان ۱۶ تا ۲۴ ساله در بریتانیا فکر می کنند که در اینترنت بیش از حد وقت صرف می کنند و یک چهارم آنها می گویند وقتی آنلاین نیستند، دچار اضطراب می شوند.
در گزارش موسسه سیاستگذاری آموزشی آمده است که وقت گذراندن بیش از حد در شبکه های اجتماعی احتمالا یکی از نشانه های مشکلات روانی است و به خصوص استفاده بیش از حد از اینترنت با افسردگی مرتبط است. 
با این حال این گزارش تاکید می کند که معلوم نیست علایم مشکلات روانی نتیجه وقت گذراندن زیاد در اینترنت است یا برعکس، وجود این مشکلات باعث افراط در اینترنت می شود.
در این گزارش آمده: ما نمی گوییم که نباید هیچ محدودیتی باشد، این به عهده خود پدر و مادرهاست. اما ما باید مطمئن باشیم که افراد جوان مهارت دیجیتال کافی پیدا کنند مثلا به تنظیم های امنیتی شبکه اجتماعی اهمیت بدهند یا فرد مزاحم را 
مسدود کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :