آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 212799
تاریخ انتشار : 12 تیر 1396 10:1
تعداد بازدید : 1117

شکست نخستین پروژه ماهواره‌ای ایران پس انقلاب

«مصباح» به موزه می رود!

رییس سازمان فضایی ایران گفت: آخرین تصمیمی که درباره این ماهواره مصباح اخذ شده این است که در موزه ای نگهداری شود، زیرا این ماهواره هزینه های زیادی برای پرتاب دارد.

فناوران - محسن بهرامی در مراسم امضای تفاهمنامه بین سازمان فضایی ایران و سازمان جغرافیایی که دیروز در محل سازمان فضایی برگزار شد، گفت:  طبق بررسی های کارشناسانه درباره ماهواره مصباح به این نتیجه رسیدیم که هزینه های پرتاب این ماهواره بسیار بالاست و ارزش ندارد که به این مرحله برسد.
وی در گفت وگو با مهر با بیان اینکه البته لازم نیست که هر ماهواره ای به مرحله پرتاب برسد، گفت: ما یک موزه فضایی تشکیل دادیم که همین تابستان امسال آماده خواهد شد و بنا داریم ماهواره مصباح را در این موزه نگهداری کنیم.
رییس سازمان فضایی ایران گفت: ماهواره مصباح ماهواره خوبی بود، اما به دلیل طول کشیدن این پروژه و مشکلات بین المللی که برای آن به وجود آمد، درباره آن تصمیم گرفتیم که به مرحله پرتاب نرسد؛ زیرا هزینه زیادی متحمل خواهد شد.
بهرامی افزود: طبق آخرین تصمیمات بناست که ماهواره مصباح در موزه نگهداری شود.
وی با بیان اینکه ماهواره های دوستی و پیام دانشگاه های شریف و امیرکبیر از پروژه ساخت ماهواره مصباح جلوتر هستند، گفت: لازم نیست که هر ماهواره ای پرتاب شود، چون پرتاب ماهواره هزینه زیاد و مراحل خاصی دارد.
رییس سازمان فضایی ایران گفت: فعلا دو ماهواره در نوبت پرتاب داریم که هفته آینده اعلام می کنیم کدام یک از ماهواره ها هستند.
به گفته وی ماهواره ها باید چندین مجوز اخذ کنند و آزمایش هایی درباره آنها صورت گیرد تا درنهایت به مرحله پرتاب برسند.
براساس این گزارش ماهواره مصباح اولین پروژه ایران برای ساخت ماهواره پس از انقلاب بود. سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران (وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری) این پروژه را در سال ۱۳۷۵ آغاز کرد و وزارت ارتباطات و یک شرکت ایتالیایی در ۱۳۷۷در این پروژه مشارکت کردند.
ماهواره مصباح نهایتا در ۱۲مرداد ۱۳۸۴طی مراسمی با حضور سید احمد معتمدی، وزیر وقت ارتباطات رونمایی و اعلام شد در تابستان به فضا فرستاده خواهد شد. آرزویی که پس از 12 سال با رفتن مصباح به موزه محقق نخواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :