آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 2128
تاریخ انتشار : 26 مهر 1390 10:31
تعداد بازدید : 585

با كاهش تعرفه‌ مکالمات بين‌شهري

تعرفه هاي مكالمات داخل شهري افزايش مي يابد

موضوع هم كد كردن شهرستان هاي استان تهران با تهران توسط يكي از نمايندگان مجلس مطرح و از وزارت ارتباطات خواسته شده بود تا زمينه اين هم كدي را فراهم كند تا اينكه وزير اعلام كرد كه با انجام تعديل، تعرفه مکالمات بين شهري در استان تهران کاهش و تعرفه داخل شهري افزايش مي يابد.

ايسنا - چندي پيش عنوان شده بود با آنكه وزارت ارتباطات زيرساخت‌هاي فني و مخابراتي هم‌كد شدن شهرستان‌هاي استان تهران با شهر تهران را فراهم كرده ولي اين موضوع با گذشت حدود پنج ماه به دليل مشخص نبودن روش تامين هزينه‌ها و جبران کاهش درآمد شرکت مخابرات اجرايي نشده است تا اينكه چند روز گذشته رضا تقي‌پور از هم‌كدي شهرستان‌هاي استان تهران با تعديل تعرفه‌ها خبر داده و عنوان كرد كه اين موضوع به زودي اجرايي مي‌شود.
قرار بود هم‌کدي تلفن ثابت شهرستان‌هاي استان تهران و هشت رقمي شدن تمامي خطوط تلفني در اين استان در روز 21 ارديبهشت‌ماه و همزمان با هفته ارتباطات اجرايي شود اما يک روز قبل از انجام آن، مسوولان مخابرات از توقف اين پروژه خبر دادند که دليل آن نيز تامين نشدن اعتبار از سوي دولت عنوان شد  و اين موضوع به تعويق افتاد.
تا اينكه چند روز گذشته رضا تقي‌پور گفت: طرح هم‌کد کردن شهرستان‌هاي استان تهران به علت مشخص نبودن روش تامين هزينه‌ها و جبران کاهش درآمد شرکت مخابرات به تاخير افتاده بود که با موافقت دولت با تعديل تعرفه ها به زودي انجام مي‌شود.
وي با اشاره به اصل 44 قانون اساسي و خصوصي بودن شرکت مخابرات گفت: يکي شدن کدهاي شهرستان‌هاي استان تهران باعث کاهش درآمد آن شرکت مي‌شود، بنابراين به دنبال راهي بوديم تا ضرري متوجه مخابرات نشود و اين کاهش درآمد به طرقي جبران شود؛ بر اين اساس يا بايد دولت اين کاهش درآمد را جبران مي‌کرد يا از راه ديگري پرداخت مي‌شد که با توجه به جلسات متعدد روش اول مورد پذيرش دولت واقع نشد، در نتيجه راه ديگري پيشنهاد شد که بر اساس آن تعرفه مکالمات تلفني بين شهرستان هاي استان به صورتي تعديل شود که سر جمع درآمد تغييري نکند.
به گفته تقي‌پور، با اين تعديل تعرفه مکالمات بين شهري در استان تهران کاهش و تعرفه داخل شهري افزايش مي‌يابد به نحوي که يکديگر را همپوشاني کنند.
همچنين صابر فيضي، مديرعامل شركت مخابرات ايران در اين باره گفته بود: اگر مجلس مي‌خواهد در اين زمينه وارد شود، مي‌تواند با توجه به اختياراتي كه دارد، در اين بخش با عادلانه كردن نرخ تعرفه‌ها اين تبعيض چند ساله را اصلاح كرده و تعرفه شهري و بين شهري را يكسان كند.
وي گفته بود: عادلانه كردن تعرفه‌ها اين است كه كدها را طوري تغيير دهيم كه با افزايش تعرفه داخل شهري و حذف كد بين شهري در داخل استان همه تعرفه‌ها عادلانه شود.
مديرعامل شركت مخابرات ايران در ادامه با اشاره به ماده 90 قانون اصل 44 گفته بود: ‌در اين ماده مجلس تصويب كرده كه اگر به هر دليلي بخش خصوصي با كاهش درآمد مواجه شود، بايد اين كاهش جبران شود.
پيش از اين نيز عنوان شده بود كه وضعيت فعلي و هم‌كد نبودن شهرستان‌هاي استان تماس‌گيري را دچار مشكل كرده و شهروندان استان براي مكالمه براي كدهاي مستقل مجبور به پرداخت هزينه مستقل هستند.
سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي هم اعلام كرده كه هزينه‌هاي ناشي از حذف كدهاي بين شهري استان تهران را جبران مي‌كند.
لطف‌اله سبوحي، معاون بررسي‌هاي فني و صدور پروانه سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي با اعلام اين خبر گفته بود: براساس درخواست مكرر مشتركان حومه شهر تهران و پيگيري نمايندگان مجلس و تصويب هيات وزيران كدهاي بين شهري شبكه تلفن ثابت در سطح استان تهران حذف مي‌شود؛ با توجه به اينكه شركت مخابرات ايران جبران كاهش درآمد ناشي از حذف اين كدها را درخواست كرده، رگولاتوري پرداخت اين مبالغ را به شركت مخابرات ايران تعهد كرد.
سبوحي درباره زمان پرداخت هزينه‌ها گفت: شركت مخابرات ايران مي‌تواند پس از حذف كدها و با ارايه اسناد معتبر هزينه‌هاي ناشي از اجراي اين طرح را از رگولاتوري دريافت كند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :