آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 212800
تاریخ انتشار : 12 تیر 1396 10:5
تعداد بازدید : 1307

مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای:

صدور مجوز و حمایت از بازی سازان، الکترونیکی و شفاف می شود

مدیرعامل بنیاد ملی بازی های رایانه ای، با اعلام برگزاری Tehran Game Convention به عنوان نخستین رویداد تجاری صنعت بازی های رایانه ای ایران در 15 و 16 تیرماه واقع در مرکز همایش های صدا و سیما گفت: 99 درصد شرکت های خارجی در این رویداد، خریدار محصول و ناشر هستند.

فناوران- حسن کریمی قدوسی دیروز در یک نشست خبری با بیان اینکه تجربه به ما نشان داده است ناشران بین المللی در مقابل بازی های ایرانی گارد دارند، گفت: حل این مشکل صرفا با حضور در نمایشگاه های خارجی شکسته نمی شود و شرکت های خارجی با حضور در کشور و مشاهده فضای امنی که برای سرمایه گذاری وجود دارد، به همکاری با بازی سازان ایرانی تشویق شده و اعتماد لازم به وجود می آید.
وی ادامه داد: بیش از 100 مهمان خارجی در این رویداد حضور خواهند داشت.
 حضور سخنرانان بین المللی در TGC
مهرداد آشتیانی، مدیر پروژه رویداد TGC نیز در این نشست خبری گفت: هدف از برگزاری این رویداد افزایش تعاملات بین المللی برای بازی سازان داخلی و ارتقای تجربه و دانش آنهاست.
وی افزود: در نخستین رویداد TGC قرار است 60 سخنرانی با محوریت مسایل اصلی صنعت بازی شامل طراحی بازی، فنی، هنری، مدیریت پروژه و توسعه کسب و کار برگزار شود که نیمی از این سخنرانان، اساتید باتجربه و تراز اول بین المللی هستند.
آشتیانی ادامه داد: به موازات سخنرانی ها 6 کلاس تخصصی یک روزه نیز در TGC برگزار می شود و اساتید خارجی و داخلی تجربیات و دانش خود را به صورت فشرده در موضوعات تخصصی در اختیار شرکت کنندگان قرار می دهند. همچنین موضوعات مرتبط با حوزه گیم در سه پنل تخصصی در این رویداد به بحث گذاشته خواهد شد.
آشتیانی گفت: 120 شرکت در این رویداد حاضر خواهند شد که 30 درصد آن ها خارجی هستند. بخشی از این شرکت های خارجی نیز به دعوت بنیاد ملی بازی های رایانه ای و با توجه به اهداف TGC به این رویداد می آیند.
 اعلام برنامه های بنیاد در سال 96
مدیرعامل بنیاد ملی بازی های رایانه ای همچنین برنامه های سال 1396 این نهاد را اعلام کرد و گفت: برنامه های بنیاد در سه بخش اصلی حمایت، نظارت و جریان سازی طبقه بندی شده است.
کریمی قدوسی افزود: در بخش حمایت چندین برنامه پیش بینی شده است. از جمله اینکه از سال گذشته مقدمات لازم را برای تدوین هرم حمایت در بنیاد شروع کردیم تا حمایت هایی که از شرکت های بازی سازی انجام می دهیم، کاملا شفاف شود. با تدوین و انتشار این هرم حمایتی تا شهریورماه، میزان و نحوه حمایت بنیاد از گروه های مختلف کاملا روشن می شود و از پایین ترین لایه یعنی دانشجویان تا بالاترین لایه یعنی شرکت های بزرگ بازی سازی تحت پوشش قرار خواهند گرفت.
وی ادامه داد: از میان 60 متقاضی، 24 نفر برای حضور در دوره های Power Up انتخاب شده اند تا در دوره های کاملا تخصصی و سطح بالا شرکت کرده و برای حضور در کنفرانس های بین المللی تخصصی حمایت شوند. انتظار ما این است که پس از یک سال، 24 نفر نیروی بازی ساز کاملا فعال و حرفه ای در کشور داشته باشیم.
مدیرعامل بنیاد ملی بازی های رایانه ای برگزاری 20 کلاس آنلاین، 24 کارگاه ملی بازی سازی و همچنین دوره های بازی سازی دانش تا مهارت در دانشگاه ها را از دیگر برنامه های حمایتی بنیاد دانست و گفت: یکی از دغدغه ها همواره این بوده که انستیتو ملی بازی سازی و امکانات آن فقط در تهران مستقر است. امسال قصد داریم به 5 استان برتر در حوزه بازی سازی نیز نمایندگی بدهیم تا این مشکل تا حدود زیادی برطرف شود. وی درباره حضور بازی سازان ایرانی در نمایشگاه های خارجی هم توضیح داد: از 23 تقاضای رسیده، با حضور 9 تیم در نمایشگاه گیمزکام آلمان موافقت شده و آخر مردادماه این افراد با حمایت بنیاد در این نمایشگاه شرکت می کنند. غرفه ایران در نمایشگاه گیم کانکشن فرانسه نیز سیپاییز برپا می شود که به زودی فراخوان آن نیز منتشر خواهد شد. کریمی قدوسی با اعلام حمایت از 20 بازی موبایل و 5 بازی کامپیوتر مرتبط با ارزش های فرهنگی ایران به مبلغ 900 میلیون تومان گفت: از چهار بازی صادرات محور که در مسابقه Development Awards رویداد TGC معرفی خواهند شد، 150 میلیون تومان حمایت صورت خواهد گرفت.
 برنامه های جریان ساز بنیاد
مدیرعامل بنیاد ملی بازی های رایانه ای درباره برنامه های این نهاد در بحث جریان سازی توضیح داد: برگزاری کنفرانس تحقیقات بازی های دیجیتال در دانشگاه علم و صنعت، راه اندازی پورتال مرکز پژوهش با هدف انتشار مقالات و پژو هش های حوزه بازی، انتشار نشریه دریچه برای توزیع در دانشگاه ها، حمایت از 6 پایان نامه و رونمایی از 6 بازی جدید ازجمله برنامه های ما در حوزه جریان سازی است.
مدیرعامل بنیاد ملی بازی های رایانه ای گفت: استفتائات مختلفی از مراجع در موضوعات مختلف صنعت گیم کسب شده و احکام فقهی بازی های رایانه ای به زودی منتشر می شود. امیدواریم با انتشار این کتاب، برخی شبهات در حوزه بازی از جمله خرید درون برنامه ای برطرف شود.
 3500 بازی رده بندی می شوند
مدیرعامل بنیاد ملی بازی های رایانه ای درباره برنامه های بنیاد در بخش نظارت نیز گفت: امسال رده بندی 3000 بازی موبایل و 500 بازی رایانه ای و کنسولی را در برنامه داریم.
وی با بیان اینکه برای تعیین تکلیف وضعیت بازی های موبایلی، از بهمن ماه با اکثر بازی سازان ایرانی جلسه داشته ایم گفت: ورود بازی های خارجی در یکی دو سال گذشته بی رویه بوده و حجم بزرگی از بازار را از آن خود کرده اند. به این منظور بحث اعطای مجوز به بازی های خارجی در نظر گرفته شده است. همچنین ما رایزنی های خود را از همین الان با سازمان برنامه آغاز کرده ایم تا بحث دریافت عوارض از بازی های خارجی را در بودجه 1397 بگنجانند.
مدیرعامل بنیاد ملی بازی های رایانه ای گفت: ما در حالی که به دنبال ایجاد عوارض برای بازی های موبایلی هستیم که به دنبال رایزنی برای کاهش عوارض واردات کنسول ها و بازی های اورجینال خارجی نیز هستیم؛ چراکه این بازی ها مشابه داخلی ندارند اما عوارض 40 درصدی سبب قاچاق گسترده این محصولات شده است.
 حذف کاغذ در بنیاد ملی بازی های رایانه ای
وی با اعلام راه اندازی سامانه ملی بازی های رایانه ای در آینده نزدیک گفت: تمام خدمات بنیاد، از اعطای مجوز ها تا فرآیند اعطای انواع حمایت ها، از طریق این سامانه و به صورت الکترونیکی انجام خواهد شد. 
مدیرعامل بنیاد ملی بازی های رایانه ای بازنویسی شرح وظایف و چارت سازمانی را از دیگر برنامه های بنیاد عنوان کرد و گفت: تا شهریورماه این بازنویسی تکمیل شده و تغییرات تا پایان سال اجرایی خواهند شد.
 تمکین نکردن صدا و سیما و شهرداری ها به قانون
مدیرعامل بنیاد ملی بازی های رایانه ای درباره وضعیت اجرای یکی از مصوبات شورای عالی فضای مجازی مبنی بر لزوم ارایه تخفیف صدا و سیما و شهرداری ها برای تبلیغ بازی های رایانه ای گفت: با وجود مکاتبات فراوان، تاکنون موفق نشده ایم از این دو نهاد تخفیفی بگیریم؛ درنتیجه برای اجرای این مصوبه از مرکز ملی فضای مجازی کمک خواسته ایم و امیدواریم با دخالت آن ها، این دو نهاد تخفیف های لازم را اعمال کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :