آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 213398
تاریخ انتشار : 21 تیر 1396 11:4
تعداد بازدید : 656

گلایه فعالان بازار کامپیوتر از اجرای طرح ضربتی مقابله با قاچاق

قوز بی اعتمادی بالای قوز رکود

از اجرای طرح گارانتی با اصالت در بازارهای کامپیوتر حدود چهار ماه است که می گذرد؛ اما بازار همچنان با معضلات بسیاری از عرضه کالاهای قاچاق گرفته تا ارایه کالاهای بدون گارانتی مواجه است.


مریم عسگری
این درحالی است که ماموران ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز  هم کنترل بازار را از اوایل هفته آغاز کرده و نتیجه آن وخامت بیشتر جو روانی بازار کامپیوتر بوده است.
به گفته فعالان بازار، از زمانی که ماموران به صورت کاملا ناگهانی وارد بازار می شوند تا زمانی که کار آنها تمام شود، بازار عملا در حالت تعطیل به سر می برد و با وجود توصیه های اتحادیه صنف رایانه درباره جلوگیری از ایجاد اختلال در فعالیت روزانه کسبه، متاسفانه کل بازار در لاک دفاعی فرو می رود.
یکی از کسبه که نخواست نامی از وی برده شود، می گوید: ماموران ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با نیت کشف کالای قاچاق وارد بازار می شوند و هر جایی که فکر کنند ممکن است کالای قاچاق وجود داشته باشد، جستجو می کنند و اگر با اعتراض صاحب فروشگاه مواجه شوند، نظارت شدت بیشتری می گیرد.
فعالان بازار می گویند: این ماموران درست در ساعات ابتدایی بازگشایی بازار مراجعه می کنند و به کلی حال و هوای بازار کامپیوتر را به هم می ریزند.
به گفته آنها از زمان اجرای این طرح در بازار میزان مراجعه مردم برای کاهش حس کنجکاوی بیشتر شده است، اما همچنان از خرید در بازار خبری نیست.
فعالان بازار می گویند: اجرای ناگهانی طرح های این چنینی موجب می شود اندک اعتماد به بازار کاهش یابد و خریداران با تصور اینکه تخلفی بزرگ در بازار رخ داده است که این طرح اینطور ناگهانی به مرحله اجرا رسیده است، از خرید خودداری می کنند.
از سوی دیگر کسبه می گویند: در دو تا سه روزی که از اجرای این طرح گذشته است، اجناس برخی از فروشگاه ها در نقاط مرکزی شهر به عنوان کالای قاچاق معرفی و توقیف شده است، این درحالی است که همه فروشگاه ها در لیست موجودی خود چنین اجناسی دارند و اگر قرار بر این باشد که کالایی به صرف اینکه تحت گارانتی 54 شرکت مورد نظر اتحادیه صنف رایانه نیست قاچاق است، باید بگوییم که کل بازار کامپیوتر ایران را کالاهای قاچاق تشکیل داده اند.
فعالان بازار با انتقاد از شیوه و زمان اجرای طرح گفتند: ای کاش سازمان های مربوطه به جای تمرکز روی بازاری که در سال های اخیر در بدترین شرایط به سر می برد، به دنبال شناسایی عرضه کنندگان مطرح کالاهای قاچاق باشند که به راحتی اجناس خود را در بازار به فروش می رسانند..


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :