آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 213608
تاریخ انتشار : 25 تیر 1396 10:31
تعداد بازدید : 520

با وجود اعلام کاهش فروش رایانه‌های شخصی اتفاق افتاد

رکوردزنی اچ پی در بازار جهانی نوت بوک

درحالی که برخی تصور می کنند روند کاهشی تقاضا برای کامپیوترهای شخصی مربوط به ایران است و رشد قیمت دلیل کاهش شدید محبوبیت این کالاها در بازار ایران است؛ اما وب سایت های تحلیلی اعلام کرده اند که این روند در بازارهای جهانی در حال گسترش است.

مریم عسگری
براساس گزارش منتشرشده از سوی venturebeat، موسسه های تحقیقاتی گارتنر و IDC، میزان تقاضا برای رایانه های شخصی در سه ماه گذشته محسوس بوده است و این روند کاهشی در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۷ ادامه یافته است.
گارتنر تخمین زده است که عرضه جهانی رایانه‏ های شخصی با ۴/۳ درصد کاهش، به ۶۱/۱ میلیون واحد رسیده است.
IDC نیز با اعلام خبر کاهش فروش رایانه‎های شخصی در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۷ می گوید که فروش رایانه های شخصی با ۳/۳ درصد کاهش به ۶۰/۵ میلیون واحد رسیده است. 
  رشد فروش کروم بوک ها
اگرچه موسسات تحلیلی خبر کاهش توجه به رایانه های شخصی را تایید کرده اند؛ اما گارتنر ادعا می کند که این کاهش فروش برای تمام محصولات این حوزه نیست و وضعیت فروش کروم بوک‎، بهتر از رایانه‎ شخصی است.
البته آمار فروش این محصولات در گزارش جدید گارتنر لحاظ نشده است؛ زیرا ادعا می شود که سیستم‎عامل کروم به اتصال به اینترنت وابسته است. به همین دلیل سیستم‎عامل کروم برای استفاده به صورت آفلاین، انتخاب چندان مناسبی نیست.
در هر صورت کروم بوک ها که بیشتر از سوی دانشجویان و دانش آموزان استفاده می شوند، وضعیت به مراتب بهتری دارند تا نوت بوک ها.
 برندهای پرفروش
درحالی که در بازار ایران برندهایی نظیر ایسوس، ایسرو لنوو بیشترین فروش را دارند، در سایر کشورها اچ پی همچنان غول صنعت رایانه های شخصی است.
بر اساس اعلام IDC در میان پنج سازنده پرفروش این بازار، به ترتیب نام شرکت اچ‎پی، لنوو، دل، اپل و ایسوس جلب توجه می‎کند. IDC همچنین ادعا کرده است که رایانه های شخصی اپل توانستند در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۷، ۱/۷ درصد فروش خود را در مقایسه با سال گذشته افزایش دهند. IDC هم‏چنین مدعی شده مجموع فروش رایانه‎های شخصی سازندگان کوچک‎تر ازجمله ایسر، در کل کاهش یافته و نرخ کاهش فروش محصولات آن‎ها، به ۱۲/۲ درصد رسیده است.
گارتنر هم در گزارشی اعلام کرده است که بیشترین میزان فروش رایانه ‏های شخصی مربوط به محصولات شرکت اچ پی بوده است و به دنبال آن، شرکت ‏های لنوو، دل، اپل، ایسوس و ایسر در رتبه‎های بعدی قرار دارند.
 شرکت دل و اچ‎پی، تنها سازندگانی هستند که فروش محصولات آن‎ها در دومین فصل از سال ۲۰۱۷ در مقایسه با بازه زمانی مشابه در سال ۲۰۱۶، روند افزایشی به خود گرفته است و سایر سازندگان، سه ماهه دوم سال جاری میلادی را با کاهش فروش به پایان رسانده‎ اند. بااین حال، نرخ کاهش عرضه رایانه ‏های شخصی شرکت ایسوس و ایسر، دورقمی شده است و از کاهش چشمگیر فروش محصولات این دو سازنده حکایت دارد.
گارتنر همچنین پیش بینی کرده است که فروش رایانه‎های شخصی اپل با کاهش ۰/۴ درصدی همراه بوده است. 
 چرا رایانه های شخصی کم فروش شدند؟
از رکود ناشی از کاهش قدرت خرید مصرف کنندگان  و رشد قیمت ها در بازار ایران که بگذریم، یکی از دلایل کاهش فروش رایانه های شخصی در بازارهای جهانی کاهش تولید قطعات کامپیوتری عنوان شده است که پیش از این هم در گزارشی به آن پرداختیم.
می توان گفت کمبود برخی از قطعات سخت‎افزاری مانند حافظه ‏های SSD، DRAM و پنل‎های LCD باعث شده است قیمت این قطعات افزایش پیدا کند و درنتیجه، رایانه‎های شخصی با قیمت بیشتری به دست مصرف کنندگان می‏ رسد. به همین دلیل، برخی از خریداران منتظر رفع مشکل کمبود قطعات سخت‎افزاری هستند تا با کاهش قیمت این قطعات، قیمت نهایی رایانه‎های شخصی به حد ایده آل نزدیک تر شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :