آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 213740
تاریخ انتشار : 27 تیر 1396 10:20
تعداد بازدید : 1389

رویارویی دو نگاه به توسعه خدمات اینترنتی داخلی

عبدالصمد خرم آبادی معاون دادستان کل کشور و دبیر کارگروه فیلترینگ با محمد جواد آذری جهرمی مدیرعامل شرکت زیرساخت مناظره کرد.

فناوران - پس از آن که عبدالصمد خرم آبادی دبیر کارگروه فیلترینگ مدعی شد دستور فیلتر برخی کانال ها بیش از 40 بار به وزارت ارتباطات ارسال شده اما آنها این دستور را اجرا نکرده اند، وزیر ارتباطات به تندی به خرم آبادی پاسخ داد و اعلام کرد دستور فیلتر این کانال ها نظر شخصی خرم آبادی بوده است.
بالاگرفتن جنگ رسانه ای سبب شد خرم آبادی و در شبکه 6 صدا و سیما، در مقابل معاون وزیر ارتباطات بنشیند و از مواضعش دفاع کند. در این مناظره آذری جهرمی اجرا نشدن دستور مقام قضایی را پذیرفت و البته دلایل خود را اعلام کرد.
 چرا برخی کانال ها مسدود نمی شوند
عبدالصمد خرم آبادی در دفاع از مواضعش، برای نخستین بار شیوه فیلتر کانال های تلگرامی را به طور شفاف توضیح داد و گفت: 40 هزار کانال با دستور مقام قضایی و یا کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه، به وزارت ارتباطات معرفی شدند.
وی افزود: شیوه فیلتر کانال ها به این صورت است که وزارت ارتباطات لیست را برای تلگرام می فرستد و آنها با توجه به معیارهایشان، برخی کانال ها را بسته و برخی دیگر را کاری ندارند. تعریف آنها از مستهجن با تعریف ما متفاوت است و به همین دلیل 8 هزار کانال ارسالی ما تاکنون بسته نشده است.
خرم آبادی گفت: بخش اعظم فضای مجازی غیر قابل کنترل است و علت آن هم این است که شبکه ملی اطلاعات براساس مقررات راه اندازی نشده است.
 ویدیو در یوتیوب فیلتر، بیشتر از آپارات بیننده دارد
محمد جواد آذری هم در پاسخ به خرم آبادی گفت: در ابتدای این دولت نسبت سهم محتوای داخلی به خارجی 10 به 90 بود که اکنون سهم محتوای داخلی به 40 درصد رسیده است. 
مدیرعامل شرکت زیرساخت ادامه داد: از 60 درصد محتوای خارجی، 24 درصد آن مربوط به تلگرام و اینستاگرام است. حالا یک نگاه این است که ما تحت نفوذ این دو شبکه هستیم و یک نگاه دیگر این است که کانال مقام معظم رهبری در تلگرام یک میلیون و در اینستاگرام یک و نیم میلیون دنبال کننده دارد و این ها پلتفرمی هستند که پیام و فرهنگ خود را به جهانیان برسانیم.
وی با بیان این که برخی فکر می کنند سرویس دهنده، خودش هم محتوا تولید می کند گفت: تلگرام و اینستاگرام تنها پلتفرم هستند و ما باید محتوای مناسب در این پلتفرم تولید کنیم.
آذری درباره این که چرا این دو پلت فرم در کشور قطب شده اند گفت: 12 سال پیش باید روند فناوری را می دیدیم و زیرساخت فنی و حقوقی را برای سرویس دهندگان داخلی، نه فقط برای حفظ امنیت که برای رفاه و اشتغال مردم، فراهم می کردیم. اما نگاه سلبی سبب شد 12 سال از دنیا عقب بیفتیم. با این حال این دولت تلاش کرد عقب افتادگی 12 ساله را در 3 سال جبران کند و طبیعی است در برخی موارد هنوز ضعف داشته باشیم.
وی ادامه داد: مدیرعامل یک شرکت ارایه خدمات ویدیویی برای من تعریف می کرد که محتوایی را تهیه کرده اند. آن را روی سایت خود و یوتیوب منتشر کردند و نتیجه این شد که این ویدیو در سایت فیلتر شده یوتیوب بیننده بیشتری داشت. یا در ابتدای دولت کارگروه دستور دارد پیام رسان WeChat مسدود شده و سپس ما به مذاکره با این شرکت بنشینیم. وقتی ما با مدیرعامل آن مذاکره کردیم او گفت ما 3 میلیون و 400 هزار کاربر ایرانی داشتیم که 2 میلیون 400 هزار تای آنها بعد از فیلترینگ هنوز آنلاین هستند. بنابراین هیچ نیازی به مذاکره با شما ندارم.مدیرعامل زیرساخت گفت: یکی از دلایل پیشرفت نکردن سرویس های داخلی این است که ما الان 66 مصداق مجرمانه تعریف کرده ایم که آنها را برای سرویس های داخلی اعمال می کنیم اما طبیعتا برای سرویس های خارجی که تحت مقررات بین المللی هستند امکان اعمال نداریم.
آذری با تکذیب دریافت 8 هزار کانال تلگرامی گفت: چند لیست 150 تا 200تایی برای ما ارسال شده که شاید تنها 25 تای آنها مسدود نشده باشد. ما تا جایی که بتوانیم مسدود کردن این کانال ها را پیگیری می کنیم اما نمی توانیم و نباید به مردم بگوییم از چه سرویسی استفاده کنند.
 فهرست 8 هزار کانال، در سامانه مشترک
عبدالصمد خرم آبادی در پاسخ به ادعای مدیرعامل زیرساخت که گفته  بود فهرست 8 هزار تایی کانال ها به دست ما نرسیده است گفت: روش کار این نیست که ما به صورت مکتوب فهرست را اعلام کنیم که می گویند به دست ما نرسیده است. یک سامانه ای وجود دارد که هر کانالی که مجرمانه تشخیص داده شود، در آن سامانه ارسال می کنیم و مدیران زیرساخت و ما به آن دسترسی داریم. 
وی افزود: تاکنون 40 هزار کانال تلگرامی به این سامانه ارسال شده است. از این تعداد حدود 20 هزار کانال اسم خود را تغییر داده اند و عملا دیگر وجود خارجی با این نشانی ندارند. از 20 هزار تای باقی مانده 12 هزار تا مسدود شده و 8 هزار کانال با مشکلاتی نظیر محتوای مستهجن، خلاف امنیت ملی و توهین به مقدسات و مقامات، فعال هستند.
 هفته ای 3300 کانال می بندیم
آذری با بیان این که باید وجود 8 هزار کانال را بررسی کند گفت: با این حال حرف آقای خرم ابادی را می پذیرم. 
وی ادامه داد: ما دو سال است خودمان با تفویض اختیاری که کارگروه به ما کرده است، کانال های غیر مجاز را، از کانال های مستهجن تا کانال های داعشی، مسدود می کنیم و اکنون هفته ای 3300 کانال به طور میانگین مسدود می شود.
وی افزود: این نکته را باید در نظر بگیریم که پورنوگرافی بلافاصله مسدود می شود، اما تعریف تلگرام از مستهجن و مبتذل با تعریف آقای خرم آبادی متفاوت است و آنها مثلا فیلم یک بوسه را مصداق محتوای مستهجن نمی دانند.
 پاسخ تند خرم آبادی به وزیر ارتباطات
در ادامه این مناظره دبیر کارگروه فیلترینگ به صحبت های وزیر ارتباطات واکنش تندی نشان داد و حرف های وی را توهین آمیز دانست.
خرم آبادی با بیان این که وزارت ارتباطات فقط کانال های مستهجن را فیلتر می کند و مثلا کانال داعشی ندیده است گفت: این که آقای واعظی گفته اند مسدود شدن این 8 هزار کانال نظر شخصی من بوده، حرف کاملا اشتباهی است.
وی افزود: این که ایشان می گوید ایشان می خواهد همه چیز را ببندد یک توهین است. حرف ما این است که چرا کانال مجاهدین باید به راحتی در کشور فعال باشد؟ یا چرا یک کانال تمام کتاب هایی که از اول انقلاب علیه نظام نوشته شده و در بازار سیاه میلیون ها تومان قیمت دارد را باید به رایگان در تلگرام قرار دهد و مسدود هم نشود.
 نکته طلایی آذری 
شاید مهم ترین قسمت این مناظره جایی بود که مدیرعامل شرکت زیرساخت، تحلیل خود را درباره دلایل موفق نبودن سرویس های داخلی بیان کرد. آذری با پذیرش این که در توسعه پیام رسان های داخلی چندان موفق نبوده ایم گفت: با این حال هیچ کوتاهی در این زمینه صورت نگرفته است.
وی افزود: الان در سرویس های داخلی، اگر یک کاربر محتوای مجرمانه ای را بارگذاری کند، سرویس دهنده مجرم شناخته شده و به زندان می افتد. تا وقتی چنین مسایل حقوقی حل نشود و برخورد قضایی با سرویس دهندگان به این شکل باشد، سرویس های داخلی توسعه نمی یابند.
دبیر کارگروه فیلترینگ هم در پاسخ به وی گفت: اینستاگرام و تلگرام مانند کالای قاچاق در کشور هستند و تا وقتی به رایگان در کشورمان عرضه می شود، سرویس های داخلی رشد نمی کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :