آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 2138
تاریخ انتشار : 26 مهر 1390 11:11
تعداد بازدید : 543

در جلسه پایش و پیگیری اصل 44 مطرح شد:

بخش خصوصی در مقابل تحریم ها فعالانه عمل کرده است

جلسه پایش و پیگیری اصل 44 روز گذشته با حضور یحیی آل اسحاق رییس اتاق بازرگانی تهران، محمد نهاوندیان رییس اتاق بازرگانی ایران و وزیر امور خارجه برگزار شد.

فارس- رییس اتاق بازرگانی ایران در این جلسه گفت: بیش از سه سال است که منشور همکاری با وزارت خارجه را تهیه کرده‌ایم ولی هنوز به جلسه بعدی نرسیده‌ایم که آن را امضا کنیم.محمد نهاوندیان افزود: در اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 ما جنبه پررنگ بین‌المللی داریم و وزارت امور خارجه که سکان‌دار دیپلماسی کشور است می‌تواند در این زمینه نقش‌آفرینی کند.
وی اضافه کرد: باید ببینیم دیپلماسی رسمی کشور چه برنامه‌ای برای حضور اقتصاد ایران در منطقه و جهان دارد و آیا به دنبال این هستیم که بخش خصوصی را تقویت کنیم و در شرایطی که تهدید تحریم‌ها را داریم هوشمندانه این است که متمرکز عمل کنیم و یا به دنبال فرصت‌سازی برای بخش خصوصی باشیم.
رییس اتاق بازرگانی ایران گفت: کار اقتصادی نیازمند فضای آرام است و بدخواهان ایران می‌خواهند که ما به اهداف چشم‌انداز دست پیدا نکنیم لذا باید ببینیم چه کارهایی برای تنش‌زدایی لازم است تا فراهم کنیم.
نهاوندیان با تاکید بر اینکه تحریم به واحدهای اقتصادی تحمیل می‌شود، گفت: بخش خصوصی در مقابل تحریم‌ها فعالانه عمل کرده  و رشد حجم تجاری کشور نشان‌دهنده ابتکار عمل این بخش است اما آنچه مهم است پاسخ به این سوال است که هزینه‌های تحریم را چه کسی باید بپردازد. آیا وزارتخانه‌ها هم‌سخن با بخش خصوصی هستند لذا در این شرایط لازم است ما حداقل این گونه فکر کنیم که تحریم داخلی نداشته باشیم.رییس اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر اینکه بخش خصوصی حاضر است به دستگاه دیپلماسی کمک کند، گفت: بخش خصوصی در دیپلماسی رسمی و تجاری می‌تواند یاری‌کننده باشد و از ظرفیت‌های اتاق‌های مشترک، شوراهای مشترک و تشکل‌های ایرانی خارج از کشور استفاده کند.
نهاوندیان، ریاست اتاق ایران در اتاق اکو به مدت سه سال را فرصت مغتنمی برای توسعه دیپلماسی رسمی و اقتصادی کشور دانست.
رییس اتاق بازرگانی تهران نیز در این جلسه گفت: باید فضاسازی در منطقه به گونه‌ای صورت گیرد که به‌رغم تهدید‌هایی که وجود دارد بتوانیم از استعدادهای ذاتی خودمان نهایت استفاده را ببریم.
 یحیی آل‌اسحاق اظهار داشت: در کار مطالعاتی که انجام شده استراتژی تجاری ایران در زمینه توسعه امنیت ملی و رهبری بین‌الملل در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی مورد بررسی قرار گرفته است به طوری که حوزه تجاری و اقتصادی آن قدر با اهمیت است که می‌تواند بقیه‌ حوزه‌ها را سامان دهد.
آل‌اسحاق گفت: باید فضاسازی در منطقه به گونه‌ای صورت گیرد که به‌رغم تهدید‌هایی که وجود دارد بتوانیم از استعدادهای ذاتی خودمان نهایت استفاده را ببریم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :